Oyun
Oyun yüzünden arabasını satmak zorunda kaldı!

Oyun yüzünden arabasını satmak zorunda kaldı!

Çocuğu 1 saat oyun oynayan babaya gelen fatura dudakları uçuklattı. Bir oyun için arabanızdan olmak istemiyorsanız haberimize kulak verin


Daily Mail’in haberine göre İngiltere'de yaşanan olayda 41 yaşındaki doktor Muhammed Mutaza’nın 7 yaşındaki oğlu babasının telefonunda 1 saat oyun oynadı. Sonradan gelen fatura baba Muhammed’in arabasını satmasına sebep oldu.

7 yaşındaki çocuk babasının telefonundan Dragons: Rise of Berk isimli oyunu indirdi ve oynamaya başladı. Oyun ücretsiz olmasına karşın uygulama içi satın alma işlemleri yapan küçük çocuk hiçbir şeyin farkında olmadan faturanın kabarmasına neden oldu.

Faturayı gören babanın aklına dolandırıldığı geldi fakat gerçeği sonradan anlayan Baba Mutaza, “Oyunun uygulama içi satın alma gibi bir hizmet verdiğini” bilmediğini söyledi.

Mutaza kendisine gelen 1.289.70 Sterlin (15.526 TL) faturayı ödemek için arabasını satmak durumunda kaldı. Olaydan sonra baba “Bir çocuk oyununa bu kadar para harcamanın mümkün olacağını hiç beklemiyordum” dedi.

Mutaza, 7 yaşındaki oğlunun oyunu kaybetmekten veya karakterlerin ölmesinden korktuğu için çocuğa baskı yaptığını, böylelikle defalarca uygulama içi satın alma yaptırdığını söyledi. Ayrıca oyun içi satın almalar için de kullanıcıları uyardı:

“Günde bir tık ile sınırlı değil, 10.000 defa ‘satın al’ butonuna tıklayıp yarım saatte bir milyon pound kaybedebilirsiniz”.

Apple’a şikâyette bulunan baba durumu yetkililer ile görüştüğünü ve sadece 207 Sterlin (2.495 TL) gibi bir rakamın iade edildiğini dile getirdi. 2005 yılından beri Apple müşterisi olduğunu dile getiren acılı baba yasal işlem de başlatacağını söyledi ve bir daha Apple için bir kuruş dahi harcamayacağını ifade etti.

Apple yetkilileri ise satın alma özelliğinin varsayılan olarak 13 yaşın altındaki çocuklar için açık olduğunu söyledi. 

Çocuklara telefon veya tablet kullandırılırken biraz daha dikkatli olunmasında fayda var yoksa sizde arabanızdan olabilirsiniz. Düşüncelerinizi yorumlar kısmında yazabilirsiniz.

Yorumlar
yakup
uygulama içi satın alma istiyorsnız tıkladığınızda satın alma ekranı gelir kart bilgilerini bilirseniz satın alınımı gerçekleşir diğer türlü kart bilgilerini bilmeyinde uygulama içi satın almayı başaramassınız alttarafı bi oyun karakter ölse ne olur dünyanın sonu değl ya
Cevapla
Yusuf
1200 sterlin için doktor arabasını mı satmış, asla inanmam.
Cevapla
Bloodin
Android'de çocuğa şifreyi vermediğiniz sürece alışveriş yapamaz. Bu tip haberler hep Apple sahiplerinden geliyor...
Cevapla
Anonim
O oyunu ben de oynuyorum, satın alımlar var ama her uygulama gibi şifreliler. Ayrıca oyunu kaybetmen veya karakterinin ölmesi gibi bir durum da yok oyunda. Bu durumun nasıl olduğunu çözebilmiş değilim açıkçası.
Cevapla
Hasan
Birçok uygulama ücretsiz diye indiriyorsun sonra sürekli satın almaya yönlendiriyor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.