Oyun

PlayStation 5 yakında duyurulacak mı?

Birçok oyun geliştiricisi PlayStation 5 konsolunun bu yıl çıkabileceğini iddialarını reddediyor. Ancak isim vermeyen iki geliştirici aynı fikirde değil.

PlayStation 5 ne zaman geliyor?

PlayStation 4'ün piyasaya sürülmesinden bu yana yaklaşık beş yıl geçti. Bu da yeni nesil konsollar için para biriktirmeye ne zaman başlamak zorunda kalacaklarını bilmek isteyen konsol hayranları arasında çok fazla heyecan yarattı. Konuyla ilgili bilgi paylaşan birçok oyun geliştiricisi konsolun bu sene çıkabileceği yönündeki iddiaları reddediyor. Ancak geliştiriciler arasında yer alan iki kişi, Sony’nin yeni konsolu için planlarına aşina olduklarını söyledi.

Geliştiriciler, bir sonraki PlayStation'ın 2018 içerisinde piyasaya sürülmesinin mümkün olmadığını ancak bu planların her zaman değiştiğini açıkça belirtmekle birlikte, tam çıkış tarihini söyleyemeyeceklerini de eklediler. Açıklama yapan birçok oyun geliştiricisi ise, bu duruma dair herhangi bir bilgi duymadıklarını söylüyor. Sony'nin birinci parti stüdyolarındaki çalışanlar bile, PlayStation 5'in varlığı hakkında bilgi veremediklerini söylüyor.

Geçtiğimiz günlerde PlayStation Avrupa Müdürü Layden ile yapılan röportajda PlayStation 5’le ilgili olarak “günün birinde çıkacak” diyerek ucu açık bir cevap vermeyi seçen Layden, konsolun önünde hala zaman olduğunu gösterdi.

Yeni konsol ne zaman çıkacak bilemeyiz, ancak yeni konsolun kesinlikle “gerçek” 4K kalitesini desteklemesi gerektiğini biliyoruz. PC oyuncuları sağlam bir sistem kurarak oyunları rahatlıkla 4K’da oynayabiliyorlar. Bu durum PS4 ve diğer konsol oyuncuları için mümkün değil.

Gerek PS4 Pro gibi ürünlerle 4K’ya yaklaşılmış olunsa da, gerçek 4K’nın yeni konsolla birlikte gelmesi bekleniyor. Öte yandan Microsoft'un Xbox One X konsolu gerçek 4K desteği sunuyor. Fakat bu tarz 4K desteği sunan oyun sayısı ne yazık ki fazla değil. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.