Oyun

PS Vita ömrünü neredeyse doldurdu!

PS Vita üretimi yakında Japonya'da da sona erecek. İşte detaylar!

PS Vita ömrünü neredeyse doldurdu!

PlayStation markasının Japonya websitesinde yer alan bilgilere göre, PS Vita üretimi yakında ana vatanı Japonya'da da sona erecek. Sayfa Japonya'da mevcut olan PCH-2000 ZA11 (PS Vita Black) ve PCH-2000 ZA23 (PS Vita Aqua Blue) modellerinin dağıtımının yakında sona ermesinin planlandığını belirtiyor.

PS Vita ömrünü neredeyse doldurdu!

Sony Interactive Entertainment kıdemli başkan yardımcısı Hiroyuki Oda zaten geçtiğimiz senin sonlarında yaptığı açıklama ile PS Vita üretiminin 2019'da sona ereceğini doğrulamış ve bu yıl Şubat ayından itibaren PS Plus ile beraber Vita'ya da desteğin kesildiğini açıklamıştı.

Üretimin sona ereceği net tarih henüz belli değil. PlayStation 3 üretimi Mayıs 2017'de Japonya'da sona ermişti ve iki ay öncesinden buna benzer bir bildiride bulunulmuştu.

Famitsu'nun verilerine göre, PS Vita 2018 itibarıyla Japonya'da toplam 5,825,354 adet sattı. Sadece 2018'de ise 181,728 adet sattı.

PS Vita ilk olarak Aralık 2011'de satışa sunulmuştu. Her ne kadar potansiyeli yüksek bir cihaz olsa da Sony'den ve firmalardan destek görememesi sonucunda yıldızı söndü. Bu konuda neden Sony'nin destek vermediği de hala tartışılan konular arasında yer alıyor.

Şimdiden PS Vita'yı ilk çıktığı zaman satın alanlara geçmiş olsun. PlayStation markası bundan sonra el konsolu çıkarır mı işte orası tartışmalara açık bir konu olarak tazeliğini korumaya devam edecek. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.