Sony’den tarihe geçecek yeni bir kontrolcü geliyor

Oyun dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Sony, PlayStation 5 konsolu için geliştirdiği ve Project Leonardo ismini verdiği kontrolcüsünü resmen tanıttı.

Sony’den tarihe geçecek yeni bir kontrolcü geliyor

Konsol dünyasının en önemli ve en popüler isimlerinden biri olan PlayStation, CES 2023 fuarına damgasını vuracak yeni ürününü resmen tanıttı. Hala geliştirme aşamasında olan ve bu nedenle şu an için Project Leonardo olarak isimlendirilen kontrolcüye baktığımız zaman, oval bir zemin üzerine yerleştirilmiş tuşlardan oluştuğunu görüyoruz.

Bununla birlikte yanında harici olarak bulunan joystickleri ile aslında normal kontrolcüden bir hayli farklı görülen bu cihazın geliştirilmesinin çok önemli bir nedeni var: Engelli oyun severler.

Çeşitli sorunları nedeniyle kontrolcülerinde ellerinde tutmak ve oyun oynamakta zorlanan oyun severleri düşünerek böyle bir projeye başlayan Sony, geldiği noktadan son derece memnun gibi görünüyor. Nitekim geliştirilen yeni kontrolcünün modüler yapıda olması birçok sorunun çözülmesini sağlayacak. İyi ama modüler yapı ne demek?

Sony’den tarihe geçecek yeni bir kontrolcü geliyor - Resim : 1

Sony’den tarihe geçecek yeni bir kontrolcü geliyor

En basit ifadeyle sökülüp takılabilir manasına gelen bu isimlendirmeye göre yeni PS5 kontrolcüsünün tuşları oyunseverin isteğine göre konumlanabilecek. Ayrıca joystickin kontrolcüye mesafesi de yine tamamen oyunsever tarafından ayarlanabilecek.

Bununla birlikte tuşlar için de ayrı ayarlamaların yapılabileceğini hatırlatalım. Buna göre oyunseverler isterlerse aynı işlevi iki farklı tuşa tanımlayabilecekleri gibi, istemeleri halinde iki farklı işlevi tek tuşa da tanımlayabilecekler. Bu sayede birçok oyununun oynanması da fazlasıyla kolaylaşmış olacak.

Sony tarafından yapılan açıklamada kontrolcünün henüz gelişim aşamasında olduğunun söylendiğini bir kez daha belirtelim.