Oyun

Türk yapımı Erzurum oyunu ortalığı karıştırdı!

Türk geliştiricinin yeni oyunu Erzurum sosyal medyayı karıştırdı. Ünlü yayıncıların oyunu kötülemesine yapımcı sert bir dille tepki gösterdi.

Türk yapımı Erzurum oyunu ortalığı karıştırdı!

Steam'de geçtiğimiz günlerde Erzurum isimli oyun 25 TL'den satışa sunulmuştu. The Long Dark'a benzerliği ile dikkat çeken oyun, çoğu oyuncu tarafından kötü bir kopya olarak nitenelendirilmişti. Oyunu kötüleyen bu söylemelere ünlü yayıncıların da dahil olmasının ardından yapımcıdan sert tepki geldi.

Erzurum oyununun yapımcısı olan Proximity Games, oyun piyasaya sürülmeden iki hafta önce yayıncılara erken erişim kodu göndermişti. Ancak Jahrein oyunu canlı yayında oynadıktan sonra oyunu iade etmişti. Oyunu beğenmediğini dile getiren Jahrein'e tepkiler çığı gibi büyüdü.

Kimi kesim emeğe saygı diyerek Jahrein'i kötüledi kimi kesim de kötü oyuna kötü denmeli diyerek Ahmet Sonuç'u destekledi. Bu olayların ardından yapımcı ekipten oldukça sert açıklamalar geldi.

Yapımcı ekip Jahrein'e toksiklerin efendisi diye başlayan açıklaması ile maalesef ki pek doğru söylemlerde bulunmadı. Geliştiricinin Jahrein'e yapmış olduğu açıklamaya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Erzurum

Sizce geliştiricinin yapmış olduğu bu yorum doğru mu? veya Jahrein'in oyunu iade etmesi doğal bir tepki mi? Gelin yorumlarda tartışalım.

Daha önce hazırladığımız videoda oyun ile ilgili detayları yorumlarımızı sizlere aktarmıştık. Bu videoyu aşağıda izleyebilirsiniz:

Erzurum oyununun Steam açıklamasına ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.

"Erzurum, Türkiye'nin en soğuk şehirlerinden biridir. Taylan için, kışın ortasında ve yaya olarak Erzurum'un ıssız bölgelerinde seyahat etmek çok saçma bir fikirdi. Taylan'ın henüz farkına varmadığı şey ise, girmek üzere olduğu bölgenin bir göktaşı düşmesinden etkilenmiş olduğudur. Sanki içinde bulunduğu zorlu şartlar yetmiyormuş gibi, şimdi Taylan'ı daha büyük dertler bekliyor.

Erzurum; dondurucu soğuklara, vahşi doğaya, açlığa ve susuzluğa karşı mücadele ettiğin bir hayatta kalma oyunudur. Bu zorlu şartlarla mücadele edebilmek için odun veya kömür toplayıp ateş yakmalı ve kendinizi ısıtmalısınız, uyumak için yatak bulmalısınız, yemek, silah, tıbbi ürünler, yararlı araç gereçler. Kısacası sizi hayatta tutmak için ne gerekiyorsa onu bulmalısınız."

Yorumlar
pataros
online gesin daha iyi olur
Cevapla
yakup
oyunu dün internetten indirip kurdum gayet güzel oyun oyunun görüntü kalitesinin düşük olması belkide orta ve düşük sisteme sahip bilgisayar yada laptoplar da oynasın diye yapılmış olabilir oyunun eksileri var tabikide karakterimiz koştuğu zaman çabuk yoruluyor yorulma olayı olmasa cok daha iyi olurdu ve oyunun akıcılığı bi tık daha iyi olabilirdi
Cevapla
Burak
İyi söylemiş jahreini izleyen gerçekten varmı ya varsa psikiyatriye görünmeli daha fazla söyleseymiş keşke #ERZURUM
Cevapla
Yılmaz
Jahrein'i izlemem ama kötü olan bir oyuna kötü demek hata veya suç değil, oyuna Türk bayrağı ve cami okumak ile oyun milli olmuyor Long Dark çakması olduğu aşikâr. Jahrein'nin hatalı olduğu yer oyunu yayında iade edip oyunu aşağılayıcı sözler söylemesi yapımcının hatası ise din üzerinden Jahrein'e ders vermeye çalışmasıyd, sen bir oyun yapımcısısın kötü eleştiriyi kaldıramayacak böyle toksik insanların yorumlarına gelmeyecek isen niye oyun yaptın ki.. Sonuç olarak iki tarafında hatası büyük.
Nenemin Kilimi
Jahrein youtube ve internet aleminni en itici kendini beğenmiş, budalanın öküzün tekidir. Onu izleyende maldır
Cevapla
Serhat
Her ne olursa olsun Türk yapimcilara destek cikmakk lazım, elin adamı yapıyor oyuna Türkçe eklemeyi bile tenezzül etmiyor. Sırf bu yüzden bile Türk yapımcıları desteklemek gerekir. Yanlışları, eksiklikleri güzel bir üslupta dile getirip yapimcilara hatalarını göstermek gerekir.Jahrein e gelince burnu havada ukala birisi kayda almaya bile değmez böylelerinin yüzüne yapistiracaksin tokadı ama ne yazık ki Türk milletide ayrı bir garip bayılıyorlar kufure toksik lige
Cevapla
Bruhmoments
Bruh
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.