Oyun

Türk yapımı Erzurum oyunu ortalığı karıştırdı!

Türk geliştiricinin yeni oyunu Erzurum sosyal medyayı karıştırdı. Ünlü yayıncıların oyunu kötülemesine yapımcı sert bir dille tepki gösterdi.


Steam'de geçtiğimiz günlerde Erzurum isimli oyun 25 TL'den satışa sunulmuştu. The Long Dark'a benzerliği ile dikkat çeken oyun, çoğu oyuncu tarafından kötü bir kopya olarak nitenelendirilmişti. Oyunu kötüleyen bu söylemelere ünlü yayıncıların da dahil olmasının ardından yapımcıdan sert tepki geldi.

Erzurum oyununun yapımcısı olan Proximity Games, oyun piyasaya sürülmeden iki hafta önce yayıncılara erken erişim kodu göndermişti. Ancak Jahrein oyunu canlı yayında oynadıktan sonra oyunu iade etmişti. Oyunu beğenmediğini dile getiren Jahrein'e tepkiler çığı gibi büyüdü.

Kimi kesim emeğe saygı diyerek Jahrein'i kötüledi kimi kesim de kötü oyuna kötü denmeli diyerek Ahmet Sonuç'u destekledi. Bu olayların ardından yapımcı ekipten oldukça sert açıklamalar geldi.

Yapımcı ekip Jahrein'e toksiklerin efendisi diye başlayan açıklaması ile maalesef ki pek doğru söylemlerde bulunmadı. Geliştiricinin Jahrein'e yapmış olduğu açıklamaya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Erzurum

Sizce geliştiricinin yapmış olduğu bu yorum doğru mu? veya Jahrein'in oyunu iade etmesi doğal bir tepki mi? Gelin yorumlarda tartışalım.

Daha önce hazırladığımız videoda oyun ile ilgili detayları yorumlarımızı sizlere aktarmıştık. Bu videoyu aşağıda izleyebilirsiniz:

Erzurum oyununun Steam açıklamasına ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.

"Erzurum, Türkiye'nin en soğuk şehirlerinden biridir. Taylan için, kışın ortasında ve yaya olarak Erzurum'un ıssız bölgelerinde seyahat etmek çok saçma bir fikirdi. Taylan'ın henüz farkına varmadığı şey ise, girmek üzere olduğu bölgenin bir göktaşı düşmesinden etkilenmiş olduğudur. Sanki içinde bulunduğu zorlu şartlar yetmiyormuş gibi, şimdi Taylan'ı daha büyük dertler bekliyor.

Erzurum; dondurucu soğuklara, vahşi doğaya, açlığa ve susuzluğa karşı mücadele ettiğin bir hayatta kalma oyunudur. Bu zorlu şartlarla mücadele edebilmek için odun veya kömür toplayıp ateş yakmalı ve kendinizi ısıtmalısınız, uyumak için yatak bulmalısınız, yemek, silah, tıbbi ürünler, yararlı araç gereçler. Kısacası sizi hayatta tutmak için ne gerekiyorsa onu bulmalısınız."

Yorumlar
yakup
oyunu dün internetten indirip kurdum gayet güzel oyun oyunun görüntü kalitesinin düşük olması belkide orta ve düşük sisteme sahip bilgisayar yada laptoplar da oynasın diye yapılmış olabilir oyunun eksileri var tabikide karakterimiz koştuğu zaman çabuk yoruluyor yorulma olayı olmasa cok daha iyi olurdu ve oyunun akıcılığı bi tık daha iyi olabilirdi
Cevapla
Burak
İyi söylemiş jahreini izleyen gerçekten varmı ya varsa psikiyatriye görünmeli daha fazla söyleseymiş keşke #ERZURUM
Cevapla
Yılmaz
Jahrein'i izlemem ama kötü olan bir oyuna kötü demek hata veya suç değil, oyuna Türk bayrağı ve cami okumak ile oyun milli olmuyor Long Dark çakması olduğu aşikâr. Jahrein'nin hatalı olduğu yer oyunu yayında iade edip oyunu aşağılayıcı sözler söylemesi yapımcının hatası ise din üzerinden Jahrein'e ders vermeye çalışmasıyd, sen bir oyun yapımcısısın kötü eleştiriyi kaldıramayacak böyle toksik insanların yorumlarına gelmeyecek isen niye oyun yaptın ki.. Sonuç olarak iki tarafında hatası büyük.
Nenemin Kilimi
Jahrein youtube ve internet aleminni en itici kendini beğenmiş, budalanın öküzün tekidir. Onu izleyende maldır
Cevapla
Serhat
Her ne olursa olsun Türk yapimcilara destek cikmakk lazım, elin adamı yapıyor oyuna Türkçe eklemeyi bile tenezzül etmiyor. Sırf bu yüzden bile Türk yapımcıları desteklemek gerekir. Yanlışları, eksiklikleri güzel bir üslupta dile getirip yapimcilara hatalarını göstermek gerekir.Jahrein e gelince burnu havada ukala birisi kayda almaya bile değmez böylelerinin yüzüne yapistiracaksin tokadı ama ne yazık ki Türk milletide ayrı bir garip bayılıyorlar kufure toksik lige
Cevapla
Bruhmoments
Bruh
Qkwjwjwe
Oyunun hikayesi saçma , görsellik desen zayıf ,karakter betimlemesi yok , karakterin haraketleri aşırı yavaş , yapımcı ise işle duyguları birbirine karıştırıyor oyun geliştirmenin , oyunun akıcılığı bile yok birde eleştirileri kabul etmeyip üste çıkmaya çalışıyor bu oyun için 25tl fazla bile .
Cevapla
Fatma
Dostum daha Google search kullanmayı bilmeyen birinin geliştirdiği oyun için 25TL vermek gerçekten enayilik, ki ben zaten güncelleme falan getireceklerine de inanmıyorum. Gelse de çok bişi beklemem zaten olmamış bir proje var ortada ne kadar geliştirirsen geliştir zaten iyi olmayacak. Ha ben de çok isterdim Türklerin yaptığı bir oyunu takdir etmeyi, veya en azından oynanış zevkinin olduğunu söylemeyi fakat Erzurum gerçekten olmamış. Yani en fazla oluşumunu tamamlayamamış heterozigot hücre tanımını yaparsın. Başka bir tanım yakışmaz. Zaten fazla zorlamaya da gerek yok. Oyun tamamen eksikten ibaret. Oynarken zevk bile vermiyor. En azından Long Dark'ın seni içine çeken bir aurası vardı fakat Erzurum gerçekten rezalet bir oyun.
İsimsiz
Daha bismillah oyun geliştirilecek ozmn sen gör değermi değmez mi 25 tl
bruhmoments
Tüketiciye oyun yap diyorlar bruh Oyun tamamen çöpten ibaret btw
Neo
Sen yap ozaman bir oyun
Gürkan
Madem okadar kötü gel şey yap bir oyun boş konuşmak kolay hicraat göster sen
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.