Xbox Series S’e zam kapıda olabilir

Popüler oyun konsollarından biri olan Xbox Series S’in fiyatının bazı bölgelerde zamlanması, akıllara acaba bu bir işaret mi sorusunu getirdi.

Xbox Series S’e zam kapıda olabilir

İyisiyle kötüsüyle bir yılı daha geride bıraktık. Ancak arkamıza dönüp 2022 yılına baktığımız zaman, en çok karşılaşacağımız şey muhtemelen zam haberleri olacaktır. Öyle ki iğneden ipliğe her şeyin fiyatının 2’ye 3’e katlandığı bu dönemden, teknoloji ürünleri de fazlasıyla nasibini almıştı. Ancak genel durum öyle gösteriyor ki 2023 yılı da 2022’den çok farklı olmayacak.

Yılın sarsıcı ilk zam haberi ise Hindistan’dan geldi. Kısa bir süre önce fiyatı güncellenerek 34.999 INR’ye çıkan Xbox Series S, geçtiğimiz gün yeni bir fiyat güncellemesine maruz kaldı ve etiketini 39.999 INR olarak güncelledi.

Xbox Series S’e zam kapıda olabilir

Eğer bu tutarı dolara çevirecek olursak, aşağı yukarı 485 dolar yapıyor ki bu da aslında cihazın Hindistan’daki satışının dolar bazındaki fiyatına denk. Yani aslında Microsoft bu bölgede dolar bazlı bir zam yapmış olmuyor, daha çok konsolun fiyatının dolar bazında sabit kalmasını sağlıyor.

Öte yandan bu zammın sebebi ise doğal olarak Hindistan rupisinin Amerikan doları karşısında değer kaybetmesi oluyor ki, bu durumda da çanlar milli parasının değeri Amerikan doları karşısında düşen ülkeler risk altına girmiş oluyor. İşte tam da bu sebepten dolayı eğer Türk Lirasının Amerikan doları karşısında değer kaybetmeye devam ettiğini görürsek, ülkemizde de Xbox Series S’in fiyatının zamlandığına şahit olabiliriz.