Oyun

Xbox Series X/S Türkiye fiyatı düştü! Peki, PlayStation 5?

Xbox Series X/S Türkiye fiyatı bugün resmi olarak düştü. Ek verginin yüzde 50'den yüzde 20'ye inmesi konsollara yaradı. Peki, PlayStation 5'te durum ne?

Xbox Series X/S Türkiye fiyatı düştü! Peki, PlayStation 5?

Türkiye'de geçtiğimiz yıl oyun konsollarında yüzde 50 ek vergi getirilmişti. Bir anda gelen bu verginin Ekim ayı içerisinde yüzde 20'ye indirileceği söylenmişti. Ancak vergideki bu indirim 1 Ocak 2021 tarihine ertelenmişti. Yeni yıla girmemiz ile ek vergi yüzde 50'den yüzde 20'ye resmi olarak düştü. Verginin düşmesinden sonra gözler yeni nesil oyun konsollarına çevrilmişti. Bugün ise Xbox Series X ve Series S konsollarının Türkiye fiyatında büyük indirim yapıldı.

Xbox Series X Türkiye fiyatında büyük indirim

Türkiye'de resmi olarak 8.299 TL'ye satılan Xbox Series X, vergi indirimi sonrasında 7.499 TL'ye satılmaya başlandı. Xbox Series S'in fiyatı ise 4.899 TL'ye indirildi. Bu indirimden sonra gözler PlayStation 5'e çevrildi.

Bildiğiniz gibi PlayStation 5'in resmi satış fiyatı 8.299 TL. Bu ek vergi yüzde 50 olmuş şeklinde hesaplanmıştı. Muhtemelen PlayStation cephesinden de yakında bir indirim haberi gelir.

Xbox Series X

PlayStation 5'in bir de dijital sürümü bulunuyor. Bu sürüm 100 euro daha uyguna satılıyor. Bu yıl Türkiye'de satılacak olan PlayStation 5 dijital sürümün 6.499 TL veya 6.999 TL bandından raflardaki yerini alacağını düşünüyoruz.

Türkiye pazarındaki rekabeti düşünürsek PlayStation Türkiye indirim de yapmayabilir. Çünkü 8.299 TL'lik PS5, ülkemizde ne zaman stoklara girse dakikasında tükeniyor. Yani kapış kapış satan bir konsolun fiyatının düşmesi bir mucize olur.

Yorumlar
Smtk
Nethouse resmî satıcı mi ki fiyatlarını baz alıyorsunuz
Cevapla
💎G@kko💎
Daha da düşer diye düşünim çünküm eskisi kadar talep yok
Cevapla
d3m1r
%30 düşüş o kadar az mı yapıyor. Devlet baba niye konsol üretmiyor ucuza satar sonra.
Cevapla
Gürkan
Konsol 420 Euro dan girdi belki Sony fiyatı 500 Euro yapmıştır o yüzdendir belki 420 Euro olarak devam ederse 6600 TL falan olucak
Hasan
Dalgami geciyorlar %30 luk dusus 800 tl mi yapiyor ? Dolar kuruda azaldi ayni zamanda bu da etki etmeliydi. 6500 olmaliydi.
Cevapla
alp
katılıyorum
ibrahim
%30 düşüş yok. Konsol vergisi %20 den %50 ye çıkartılmıştı ama bunun dışında başka vergiler de var. Ayriyeten sadece konsol vergisi olsa bile %30 düşüş olamaz; %150(konsol + %50 vergi) fiyatını öderken %120 (konsol + %20 vergi) fiyatı ödeyecek olursun o da totalde %20 indirime tekabül ediyor NOT: bu hesaplama sadece konsol vergisi üzerinedir KDV ve ÖTV hesaba katılmamıştır
Yağız
Kardeşim bilmiyor musun sen bunları yine bir taraflarından vergi uydurup arttırmışlardır fiyatı
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.