Oyun

Yılın en çok beğenilen oyunu açıklandı

Yapılan anketlere göre 2016 yılının en çok beğenilen video oyunu belli oldu. Bakalım favori oyununuz en çok beğenilenler sıralamasında kaçıncı olmuş?

Yılın en çok beğenilen oyunu açıklandı

GittiGidiyor'un sosyal anket servisi Poltio.com üzerinden yaptığı ankette, oyunseverlerin oyunlardan beklentilerine bu yıl en çok beğeni toplayan oyuna kadar birçok konuda sorular yöneltildi. Ortaya ise oldukça çarpıcı sonuçlar çıktı:

Katılımcıların yüzde 42'si oyunların beklentilerini karşılamadığını belirtse de yüzde 26'sı Ekim ayında çıkan ve I. Dünya Savaşı'nı konu alan “Battlefield 1” oyunun beklentileri en çok karşılayan oyun olduğunu ifade etti.

1480488053_bf1.jpg

Bu oyunu yüzde 11 ile “Uncharted 4” takip ederken diğer oyunlar için oy oranları ise şöyle: “Mafia 3” yüzde 7, “Civilization VI” yüzde 4, “Doom” yüzde 2, “Forza Horizon 3” yüzde 2, “Deus Ex: Mankind Divided” yüzde 2, “Titanfall 2” yüzde 1, “Gears of War 4” yüzde 1 ve “XCOM 2” yüzde 1.

1480488068_uncharted-4-a-thiefs-end.jpg

En çok spor ve aksiyon oyunları oynuyoruz

Diğer yandan ankete göre en çok tercih edilen oyun türü yüzde 32 ile “Spor” türü oyunlar oldu. Bu türü, “Aksiyon” yüzde 29, “Açık dünya temalı oyunlar” yüzde 12, “Strateji” yüzde 15, “Simülasyon” yüzde 5, “Yarış” yüzde 4 ve “Müzik” yüzde 3 ile takip etti.

“Masaüstü Bilgisayar” ile oyun oynamayı tercih edenlerin oranı yüzde 39 olurken yüzde 31 ile “Dizüstü Bilgisayar” ikinci tercih oldu. Katılımcıların yüzde 26'sı ise “PlayStation” ve yüzde 4'ü “Xbox” ile oyunlarını oynadıklarını belirtti. Bu dağılım oyunlar konusunda masaüstü bilgisayarların hala ilk tercih olarak yerini koruduğunu göstermesinin yanı sıra Sony'nin geliştirdiği oyun konsolu PlayStation'ın Microsoft'un geliştirdiği Xbox oyun konsolu karşısındaki açık ara liderliğini de ortaya koydu.

VR yükselişte!

Oyunseverlerin VR teknolojisine bakış açısını da ortaya çıkaran ankette katılımcıların yüzde 48'i bu teknolojinin ilgilerini çektiğini ancak şu an için satın almayı düşünmediklerini ifade ederken yüzde 41'i ilgilerini çekmediğini kaydetti. Diğer yandan “PlayStation VR alacağım” diyenlerin oranı yüzde 6, “HTC Vive alacağım” diyenlerin oranı yüzde 3 ve “Oculus Rift alacağım” diyenlerin oranı ise yüzde 2 oldu. Bu sonuçlar, oyun konsollarında olduğu gibi yine VR teknolojisinde de Sony'nin önde olduğunu göstermesi açısından önem taşıyor.

1480488087_ps-vr-11.jpg

Yeni çıkan oyunlarda grafiğe bakılıyor

Oyunseverlerin her yıl yenisi çıkan oyunlarda ilk baktıkları özelliğin yüzde 44 ile “Grafik Geliştirmesi” olduğunu gösteren ankette bu seçeneği yüzde 43 ile “Yeni Özellikler” takip etti. “Özellikleri önemli değil, her sene alırım” diyenlerin oranı yüzde 5 olurken “Sadece arkadaşlarım aldığı için alıyorum” diyenlerin oranı ise yüzde 8 oldu.

Ankete katılanların yüzde 26'sı oyun alırken kendileri için en önemli kriterin oyunlardaki “Grafik Kalitesi” ve ardından yüzde 24 ile “Hikayesi” olduğunu belirtti. Oyunseverlerin önem verdikleri diğer kriterler ve oy dağılımları ise şu şekilde oldu: “Türü” yüzde 17, “Popüler bir oyun olması” yüzde 9, “Dil seçenekleri” yüzde 6, “Çok oyunculu modları” yüzde 6, “Oynayan/alacak olan arkadaşınızın olması” yüzde 5, “Sistem gereksinimleri” yüzde 4 ve “İnceleme puanları” yüzde 3.

Türkçe dil desteği önemli!

Son olarak katılımcıların yüzde 68'i oyunların Türkçe olmasının satın alma kararlarını etkilediğini ifade ederken yüzde 32'si oyunların Türkçe dil desteğinin olup olmamasının kararlarını etkilemediğini kaydetti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.