Netflix'e rakip: Disney Plus!

Disney, uzun zamandır beklenen yeni yayın servisi Disney Plus'ı sonunda duyurdu. İşte Disney Plus hakkında bilmeniz gerekenler!

Netflix'e rakip: Disney Plus!

Disney, uzun zamandır beklenen yeni yayın servisi Disney Plus'ı sonunda tüketicilerin beğenisine sundu. Ancak platformun resmi olarak yayına başlaması Kuzey Amerika'da Kasım ayını bulacak maalesef. Dünyanın geri kalanı ise biraz daha uzun süre beklemek zorunda kalabilir. 

Netflix'e rakip: Disney Plus!

Bu gecikmenin birkaç sebebi var aslında. Öncelikle Disney henüz kendi platformunu açma planları yokken diğer online yayın platformlarına satmış olduğu içeriğin telif haklarını geri almaya uğraşıyor. 

Şirketten yapılan açıklamaya göre tüm anlaşmaların sona ermesi 4 yılı bulabilir. Bu gecikme, Disney Genel Müdürü Bob Iger'in "en büyük öncelik" dediği projenin başarı şansını azaltabilir. Bu yüzden ağır almakta yarar var. 

Ancak yayına başladığında Disney Plus inanılmaz büyüklükte bir içeriğe sahip olacak. Platform, Disney'in satın almış olduğu Pixar, Marvel, National Geographic, Yıldız Savaşları'nın yapımcısı Lucasfilm ve 70 milyar dolar ödeyerek satın aldığı 20th Century Fox'un yapımlarını içerecek.

Netflix'e rakip: Disney Plus! - Resim : 1

Aylık üyelik ücreti 6.99 dolar, yıllık ücret ise 69.99 dolar olacak. Disney spor yayın ağı ESPN'in de sahibi ve ESPN'in 2 milyondan fazla paralı dijital üyesi var. Hindistan'daki Hotstar da 300 milyon mevcut üyesiyle Disney bünyesinde bulunuyor.

ABD'li internet üzerinden yayın servisi Hulu'nun da çoğunluk hissesi Disney'de. Kısacası birçok markaya sahip olan firma platformu içeriğe boğacak diyebiliriz. Buna ek olarak birçok Marvel dizisi şu an yapım aşamasında. Falcon ve Winter Soldier şimdilik onaylanan yapımlar arasında yer alıyor. 

Peki ya siz ne düşünüyorsunuz Disney Plus hakkında? Netflix'e rakip olabilecek bir potansiyeli olduğunu düşünüyor musunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlere aktarmayı unutmayın.