Sosyal Medya

@ElonJet Twitter'a geri döndü

Geçen hafta Twitter, Jack Sweeney'nin Elon Musk'ın özel jetini izleyen @ElonJet hesabını yasaklamış ve kısa bir süre sonra da canlı konum paylaşımına karşı yeni bir politika açıklamıştı.

@ElonJet Twitter'a geri döndü

TechCrunch'ın bildirdiğine göre Sweeney, Musk'ın uçağını hala takip eden ancak konuma 24 saatlik bir gecikme ekleyen @ElonJetNexDay adlı yeni bir hesapla geri döndü.

Sweeney'nin çabası, Twitter'ın "kamuya açık bilgilerin makul bir süre geçtikten sonra, bireyin artık fiziksel zarar görme riski altında olmaması için" paylaşılmasına izin verildiğini belirten yeni kurallarına uyma çabası gibi görünüyor. Ancak hesap kısa bir süre önce çevrimiçi oldu, bu nedenle Twitter'ın olayı bu şekilde görüp görmeyeceği henüz belli değil.

Sweeney ve @ElonJet hesabı bir süredir Musk'ın radarında. Ocak ayında, Musk Twitter'ı satın almak için bir anlaşma yaptığını duyurmadan birkaç ay önce, Sweeney'e hesabı silmesi için 5.000 dolar teklif etmişti. Sweeney teklifi reddetmiş ve bunun yerine 50.000 dolar istemişti. O dönemde @ElonJet'in yarım milyondan fazla takipçisi vardı.

@ElonJet Twitter'a geri döndü

Yasak, Elon Musk'ın oğlu X Æ A-12'yi taşıyan bir arabanın Los Angeles'ta bir takipçi tarafından takip edildiğini söylemesinin ardından geldi. Twitter kısa süre sonra Sweeney'e hesabının "Twitter kurallarını çiğnediğini" söyledi, ancak bu kuralların hangileri olduğunu belirtmedi. Musk daha sonra Sweeney ve "ailesine zarar verilmesini destekleyen kuruluşlara" karşı "yasal işlem" başlatılacağını söyledi.

Sweeney'nin @ElonJet izleme botunun şu anda Mastadon'da 67.000 takipçisi var ve Facebook ve Instagram'da Musk ve diğerlerine ait jetleri takip ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.