Twitter Blue’ya yeni özellikler geldi

TechCrunch tarafından tespit edilip yayınlanan güncellenmiş bir özellik listesine göre Twitter Blue, aboneleri için “öncelik" ve 60 dakikaya kadar video yükleme dahil olmak üzere yeni avantajlar sağlayacak.

Twitter Blue’ya yeni özellikler geldi

Her iki özellik de Elon Musk tarafından geçen ay ayda 8 dolar ödeyen Blue abonelerinin "yanıtlarda, bahsetmelerde ve aramada öncelik" ve uzun videolar yayınlama ayrıcalığı alacağını söylediğinde gündeme gelmişti.

Yanıt önceliği, destek sayfasında yer alan ”bu özellik etkileşimde bulunduğunuz Tweetlerdeki yanıtlarınıza öncelik verir" ifadesine göre artık resmi olarak kullanılabilir durumda. Ayda 8 ABD doları ödeyen kullanıcıların yanıtlarda her zaman ve koşulda en üstte görünüp görünmeyeceği ise henüz net değil.

Twitter desteği daha önce, öncelik sıralamalarının "dolandırıcılık, spam ve botların görünürlüğünü azaltmaya yardımcı olacağını" iddia etmişti. Ancak bazı kullanıcılar, yeni sistemin ödeme yapmayan kullanıcılar için kullanıcı deneyimini azaltacağı veya ücretli önceliğin spam gönderenlerin, trollerin ve diğerlerinin mesajlarını güçlendirmesine yardımcı olabileceği konusundaki endişelerini dile getiriyor.

Twitter Blue’ya yeni özellikler geldi

Yeni video özelliği ise, yalnızca web’de, uzunluğu 10 dakika ve 512 MB'tan 1080p çözünürlüğe kadar 60 dakika ve 2 GB'a çıkaracak 10 dakika kuralı Android ve iOS kullanıcıları için geçerli olmaya devama edecek. Twitter ayrıca kendisi veya ortakları tarafından dağıtım, sendikasyon, yayın veya yayın için orijinal videoların değiştirebileceğini veya izleyicinin internet hızlarına bağlı olarak bit hızını/çözünürlüğü değişebileceğini belirtiyor.

Musk, YouTube'un sunduğu %55’lik kesintiyi bile geçebileceğini belirterek, Twitter'ın yüklenen videolar için eninde sonunda içerik oluşturuculara ödeme yapacağını da söyledi. Ancak bunun reklamlarla mı yoksa başka yollarla mı yapılacağı belirtilmedi. Ayrıca, moderasyon ekibinin çoğunun işten çıkartılması veya istifa etmesi nedeniyle korsanlıkla ilgili sorunları nasıl çözebileceği de henüz belli değil.