Sosyal Medya

BTK sosyal medya platformlarına ceza yağdırdı!

Türkiye'de resmi olarak temsilci bulundurma şartını yerine getirmeyen sosyal medya şirketlerine 10'ar milyon TL ceza kesildi.

BTK sosyal medya platformlarına ceza yağdırdı!

Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren sosyal medya yasası ile beraber Türkiye'den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan şirketlere temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmişti. Bu zorunluluk için son tarih ise 3 Kasım 2020 olarak açıklanmıştı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından verilen sürenin dolmasıyla beraber sosyal medya şirketlerinin büyük bir çoğunluğu temsilci atamadı.

Türkiye'den sosyal medya şirketlerine şok ceza!

Bloomberg'e konuşan üst düzey bir hükümet yetkilisi, Türkiye’nin resmi bir temsilci bulundurma şartını tanınan sürede yerine getirmeyen Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a 10’ar milyon TL’lik ilk cezaların kesildiğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre yalnızca Rusya’nın sosyal medya platformu VKontakte (VK) temsilci bildiriminde bulundu.

Bundan sonra ne olacak?

Bu cezanın ardından şirketler 30 gün içerisinde temsilci atamama tavırlarını sürdürürlerse bu kez 30 milyon TL’lik cezalar kesilecek. Devam eden 30 günde ise Türkiye’deki vergi mükelleflerinin söz konusu şirketlere reklam vermesi yasaklanacak.

Bant genişliği daraltılacak

Reklam yasağının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde gerekli yükümlülükleri yerine getirmeyen şirketler hakkında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek. Bu ceza da yüzde 90’a kadar artabilecek. Şirketler cezanın ardından 1 ay içinde, temsilci bildirir ve cezayı öderlerse cezalar 4’te 1 oranında düşecek.

Yorumlar
DANİEL DALMAÇYALI DL 101 DS
I HATE BTK👎👎😠😠😡😡
Cevapla
Akif Bro
böyle giderse ülke ekonomisi düzelecek yaw 10m iyi para
Cevapla
Bir insan
5 tane 10 milyon toplamda 3.5 milyon dolardan fazla ediyor. Dolar çakılacak!
Vedat AKKUŞ
Yaptırımlar için verilen süre çok aslında 15 gün içinde gereğini yapmayan tüm medya ağları %90 daraltilacak
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.