Sosyal Medya

Cambridge Analytica kapanıyor!

Facebook veri skandalı ile gündeme gelen ve son dönemde eleştiri oklarına hedef olan analiz şirketi Cambridge Analytica kapanacağını açıkladı.

Cambridge Analytica kapanıyor!

ABD seçimlerine ilişkin manipülasyon iddiaları ve Facebook veri skandalı ile gündeme gelen veri analiz şirketi Cambridge Analytica faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

İngiltere merkezli veri analiz şirketi Cambridge Analytica, "tüm faaliyetlerini derhal durdurma" kararı aldı. Şirketten bugün yapılan açıklamada, "şirketin faaliyetlerini sürdürmenin artık sürdürülebilir olmadığının kararlaştırıldığı" belirtildi. Şirket, iflas sürecinin başlatılacağını duyurdu.

ABD seçimleri ve İngiltere Brexit oylaması ile bağlantılı olarak Facebook veri skandalı ile gündeme gelen Cambridge Analytica, 87 milyon Facebook kullanıcısına ait verileri, Facebook'a bağlı bir uygulama üzerinden izinsiz ele geçirmek ve ABD seçimlerinde Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump lehine kullanmakla suçlanıyor. Nisan ayında başlatılan soruşturma doğrultusunda şirketin faaliyetleri askıya alınmıştı.

Şirketin uygulama üzerinden elde ettiği veriler doğrultusunda kullanıcıların psikolojik profilini çıkararak, olası siyasi tercihlerini tahmin edebildiği iddia ediliyor. Şirketin söz konusu uygulamayı doğrudan telefonuna indirmeyen, fakat uygulamanın kullanıcısı olan kişilerin arkadaşlarının da verilerini ele geçirdiği ortaya çıkmıştı.

Cambridge Analytica, ABD seçimlerini manipüle ettiği iddialarını geri çevirmiş, ABD Başkanı Donald Trump ise seçim kampanyası döneminde bu şirketin verilerini kullanmadığını söylemişti.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg iddialar üzerinde Amerikan Kongresi'nde ifade vermiş ve skandaldan dolayı özür dilemişti.

Skandalın ortaya çıkmasından sonra defalarda özür dileyen Zuckerberg, bir dizi önlem alındığı açıklamış ve bunlarla ilgili olarak birçok adım atılıp kullanıcı verilerinin yetkisiz ellere geçmemesi için çeşitli önlemler alındı. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.