Sosyal Medya

Clubhouse kullanıcı verileri Dark Web'de satışa çıktı!

Bugün şok bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre milyonlarca Clubhouse kullanıcısının telefon numaraları Dark Web'de satışa sunuldu.


Bugün Clubhouse hakkında şok bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre milyonlarca Clubhouse kullanıcısının telefon numaraları Dark Web'de satışa çıktı. Sosyal medya platformlarında gizlilik ve güvenliğin çok önemli olduğu bu dönemde, böyle bir iddia uygulamaya zarar verebilir.

Clubhouse son zamanlarda davetiye sistemini kaldırdı ve tüm kullanıcılara açık hale geldi. Ondan önce de sadece iOS'a özel olmaktan çıkıp Android cihazlarda da kullanıma sunulan uygulama ciddi bir kitle kazandı. Bugün gelen bir iddiaya göre, sadece ses odalarından meydana gelen uygulamanın kullanıcılarının telefon numaraları Dark Web'de satışa sunuldu.

Önde gelen siber güvenlik uzmanı Jiten Jain, "Clubhouse kullanıcılarının telefon numaralarından oluşan bir veritabanı Darknet'te satışa sunuldu" diye tweet attı. “Ayrıca, kullanıcının telefon rehberlerinde senkronize edilen kişilerin sayısını da içeriyor. Bu nedenle, bir Clubhouse girişiniz olmasa bile listede yer alma ihtimaliniz yüksek, ”diye ekledi. Ancak sesli sohbet uygulaması henüz iddia edilen veri sızıntısını doğrulamadı.

'Uygulama, kullanıcıların ses verilerini Çin hükümetine sızdırıyor olabilir'

Raporlara göre, bir bilgisayar korsanı, yalnızca isimsiz cep telefonu numaralarını içeren Clubhouse verilerini satıyor. Bu yılın Şubat ayında ABD'deki Stanford Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, uygulamanın kullanıcıların ses verilerini Çin hükümetine sızdırıyor olabileceği konusunda uyarmıştı. 

Clubhouse geçtiğimiz günlerde betadan çıktığını ve herkese açık olduğunu açıklamıştı. Şirket, herkesin sorunsuz bir şekilde platforma katılabilmesi için bekleme listesi sistemini kaldırdığını söyledi. Son zamanlarda şirket platformuna 10 milyon kişi eklediğini söyledi.

Yorumlar
Serhat
Ilk
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.