Sosyal Medya

Devlet televizyonunda TikTok yasağı!

İsveç devlet televizyonu çalışanlarına sosyal medya platformu TikTok kullanmak yasaklandı.


Sosyal medya platformlarından olan ve video paylaşımları ile gündeme gelen TikTok'un başı dertten kurtulmuyor. Dünya çapında kısıtlamalara rağmen dünyanın en çok kullanılan platformlarından biri haline gelen TikTok şimdi de İsveç'te yasaklandı. Ancak bu yasak ülke genelinde değil sadece ülkenin resmi televizyon kanalı STV'de gerçekleşti.

Devlet televizyonunda TikTok yasağı!

STV'den yapılan açıklamada çalışanların şirket e-postalarına erişim için kullanılan kurumsal telefonlarda TikTok uygulamasının bulundurulmaması istendi. Bu uygulamanın yüklü olduğu telefonlardan silinmesinin de istendiği açıklamada bu talebin sebebi olarak TikTok'un gereğinden fazla kullanıcı bilgisi toplaması gösterildi.

Çin merkezli ByteDance firmasının uygulaması olan TikTok, kullanıcı bilgilerini topladığı ve bunları casusluk için kullandığı iddiaları ile gündeme geliyordu. Geçtiğimiz haftalarda ABD Senatosu hükümet çalışanlarının mobil cihazlarına TikTok'un yüklenmesini yasaklayan bir yasa tasarını onaylamıştı. Yine ABD'de Amerikan şirketlerinin TikTok ile ticari ilişkiye girmesi yasaklanmıştı. Bu karar 20 Eylül'de uygulamaya girecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.