Sosyal Medya

Elon Musk ve Apple arasındaki buzlar eriyor

Elon Musk'a göre Apple, Twitter'da reklam vermeye "tamamen yeniden başladı". Milyarder, bu açıklamayı cumartesi akşamı özel uçağından yayınladığı bir Twitter Spaces sohbeti sırasında yaptı.

Elon Musk ve Apple arasındaki buzlar eriyor

28 Kasım'da Musk, Apple'ın "Twitter'da reklam vermeyi büyük ölçüde durdurduğunu" iddia etmiş ve platformun Twitter’ı App Store'dan kaldırmakla tehdit ettiğini söylemişti.

New York Times, Apple'ın 19 Kasım'da Colorado Springs'teki Club Q saldırısının ardından Twitter'da reklam vermeyi geçici olarak durdurduğunu bildirmişti. Haber, markaların ürünlerini bu silahlı çatışmalar, felaketler ve insanlık trajedisiyle ilgili tweet'lerin yanında görmek istemedikleri için geri çekme eğiliminde olduklarını belirtiyor.

Apple haberlerinden iki gün sonra Musk, Tim Cook ile görüştüğünü söylemiş ve ardından "Twitter'ın App Store'dan kaldırılmasıyla ilgili yanlış anlaşılmayı çözdük" diye yazmıştı "Tim, Apple'ın bunu asla düşünmediğini söyledi."

Cumartesi günü Musk, Apple'ın Twitter'daki en büyük reklamcı olduğunu sözlerine ekledi. Aynı gün, reklamcılara "Twitter'a geri döndükleri için" teşekkür etti.

Elon Musk ve Apple arasındaki buzlar eriyor

Ayrı bir gelişmede ise Platformer'dan Zoë Schiffer cumartesi günü Amazon'un da Twitter'da yeniden reklam vermeye başlamayı planladığını bildirdi. Perakende devinin, "şirketin reklam platformunda bazı güvenlik ayarlamaları yapana kadar" yılda yaklaşık 100 milyon dolar harcamayı taahhüt ettiği bildirildi.

Apple ve Amazon'un Twitter'a geri döndüğü haberleri, şirketin reklam gelirlerinin Musk'ın ekim ayı sonlarında devralmasından bu yana önemli ölçüde düştüğüne dair raporların ardından geldi. The Times'a göre, Katar'da düzenlenen Dünya Kupası'nın ilk haftasında şirket, o dönemde elde etmesi beklenen reklam gelirinin yalnızca %20’sini elde edebildi. Başlangıçta, Twitter'ın dördüncü çeyrekte yaklaşık 1,4 milyar dolar kazanması bekleniyordu, ancak o zamandan beri bu sayı 1,1 milyar dolara kadar düştü. Musk daha önce çalışanlarına şirketin ciddi mali sıkıntılar içinde olduğunu söylemiş ancak iflasın "söz konusu olmadığı" konusunda telkin etmişti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.