Sosyal Medya

Meta bir kez daha mahkemeye çıkacak! Bu kaçıncı?

ABD’de 2020 yılında H&R Block'u kullanarak vergilerini çevrimiçi olarak beyan eden bir grup isimsiz davacı, şirketi kullanıcıların güvenini ve mahremiyetini ihlal etmekle suçlayarak Meta'ya dava açtı

Meta bir kez daha mahkemeye çıkacak! Bu kaçıncı?

Hatırlarsanız yakın zamanda yapılan bir araştırma, H&R Block'un Pixel izleme aracı aracılığıyla TaxAct ve TaxSlayer gibi diğer popüler vergi beyannamesi web sitelerinden kullanıcıların hassas finansal bilgilerini Meta'ya gönderdiğini ortaya çıkardı.

Pixel, şirketlerin web sitelerine yerleştirebilecekleri bir kod. Siteler bu kod yardımıyla ziyaretçilerin etkinliklerini izleyebiliyor ve reklam hedeflemeleri için Facebook ve Instagram kullanıcılarını belirleyebiliyorlar. Görünüşe göre, yukarıda belirtilen vergi hazırlığı web siteleri, gelir verileri, dosyalama durumları, geri ödeme miktarları ve bakmakla yükümlü olunanların eğitim harcamaları gibi kişisel bilgileri bu kod aracılığıyla Meta'ya aktarıyordu. Vergi beyannamesi hizmetleri, Markup'ın raporu çıktıktan sonra bilgi aktarımını durdurmak için Pixel ayarlarını zaten ya değiştirmiş ya da Pixel'i nasıl kullandıklarını yeniden değerlendirmeye başlamışlardı.  

Meta bir kez daha mahkemeye çıkacak! Bu kaçıncı?

Meta, haber ilk çıktığında Engadget'e yaptığı açıklamada, reklamverenlerin kişisel bilgileri paylaşmalarının yasak olduğunu ve Pixel aracılığıyla gönderilen hassas içerikleri filtreleyebilen otomatik bir sistem kullandığını söyledi. Davacılar şikayetlerinde Meta'nın Pixel kullanan işletmelerin şirkete herhangi bir bilgi vermeden önce kullanıcı verilerini "toplamak, kullanmak ve paylaşmak için izin verme" şartı koştuğunu kabul ettiler. Ancak davacılar, Meta'nın bu kuralı uygulamak için hiçbir çaba göstermediğini ve bunun yerine "belgelenmiş tekrarlanan ihlallerle" sonuçlanan "bozuk bir  sistemine" güvendiğini iddia ediyor.

The Markup'a göre dava, yayının raporunda belirtilen vergi hazırlık hizmetlerini kullanan kişiler için toplu dava statüsü taşıyor. Ancak servisin kendisi davada sanık olarak yer almıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.