Elon Musk'a Twitter baskısı artarak devam ediyor

Elon Musk'ı şirketi 44 milyar dolara satın almaya zorlayan sadece Twitter değil. Bir yatırımcı da Musk'ın anlaşmadan çekilmesini durdurmak için bir toplu dava açtı.

Elon Musk'a Twitter baskısı artarak devam ediyor

Bloomberg'e göre Luigi Crispo'nun davası Musk'ı sözleşmeyi ve Twitter'ın hissedarlarına karşı mütevelli görevini ihlal etmekle suçluyor ve “sözleşmesini bozmak için cılız gerekçeler" sunduğunu iddia ediyor. Anlaşmaya bağlı iki “şirket satın alma kuruluşu” da davalı olarak adlandırılıyor.

Musk, geçen ay şirketin "yanlış ve yanıltıcı beyanlarda bulunduğunu" ve platformundaki botların ve sahte hesapların sayısını yanlış beyan ettiğini iddia ederek Twitter'ı satın alma teklifinden el çekmeye çalıştı. Crispo, Twitter'ın Musk'ın geçerli bir yasal dayanak olmaksızın anlaşmadan sıyrılmak için botlar ve spam hakkında yanlış iddialar kullandığı iddialarına katılıyor. Ayrıca Twitter gibi, Crispo da Musk'ın satın alma işlemini tamamlamasını gerektirecek bir mahkeme emri istiyor.

Elon Musk'a Twitter baskısı artarak devam ediyor

Geri çekilmeye çalıştıktan sonra Twitter, "yükümlülüklerini yerine getirmesi" ve şirketi satın alması için Musk'a hızla dava açtı. Geçen hafta Musk, şimdilik ayrıntıları açıklanmamış bir karşı dosya sundu. Bir hakim, Twitter'ın 17 Ekim'de başlaması ve beş gün sürmesi planlanan hızlandırılmış bir dava talebini kabul etti. Hissedarlar da 13 Eylül'de devralma için oy kullanacak.

Bu arada Crispo, Twitter'da 5.500 hisseye sahip. Bunlar, Musk'ın Nisan ayında Twitter'ı satın almak için yaptığı 54.20 dolarlık hisse başına teklifte yaklaşık 300.000 dolar değerinde. Hisseler şu anda Twitter'ın şu anki hisse fiyatıyla toplamda 223.000 dolar değerinde.