Elon Musk’ın Mavi Tik açıklaması, eski doğrulanmış hesap sahiplerini üzecek

Twitter CEO’su Elon Musk, daha önce hesaplarını doğrulayarak Mavi Tik almış kullanıcılarının canını sıkacak bir açıklama yaptı.

Elon Musk’ın Mavi Tik açıklaması, eski doğrulanmış hesap sahiplerini üzecek

Twitter, şu sıralara Mavi Tik ve Twitter Blue özelliklerine yoğunlaşmış durumda. Şirketi satın alır almaz ilk iş olarak “yozlaşmış” olarak nitelendirdiği Mavi Tik fonksiyonuna el atan Elon Musk, aylık 8 dolar ödeyen herkesin bu özelliğe sahip olabilmesinin yolunu açmıştı.

Bu güncellemeden kısa bir süre sonra dolandırıcılık haberlerinin peşi sıra gelmesinin ardından geri adım atan Elon Musk, bu özelliğin daha güvenilebilir bir alt yapıya kavuşturulması için çalışma başlatmış ve geçtiğimiz Pazartesi günü itibariyleyse bu çalışmaları sona erdirerek yenilenmiş Twitter Blue paketlerini satışa sunmuştu.

Elon Musk’ın Mavi Tik açıklaması, eski doğrulanmış hesap sahiplerini üzecek

Tabi bu süreçte en çok merak edilen husus, daha önce başvuruda bulunarak henüz Mavi Tik’in parayla satılmadığı dönemlerde Mavi Tik almaya hak kazanmış kişilerin durumlarının ne olacağıydı. Söz konusu hususa yönelik Twitter üzerinden bir açıklama yapan şirket CEO’su Elon Musk, eski Mavi Tik verme sürecinin anlamsız ve yozlaşmış olduğunu tekrar ederek bu hesaplardaki onayın birkaç ay içerisinde kaldırılacağını duyurdu.

Gerçekten de bu süreçten önce onaylanmış herhangi bir Twitter hesabına gidip profiline baktığınız zaman, burada “Bu, eski bir onaylanmış hesap. Dikkate değer olabilir veya olmayabilir.” uyarısının bulunduğunu göreceksiniz. Tabi Elon Musk’ın bu hamlesinin arkasında, söz konusu hesapların ücretsiz Mavi Tik kullanımına engel olmak gibi bir amacının olduğunu söylemek de hiç yanlış olmayacaktır.