Sosyal Medya

Elon Musk’ın Twitter’dan sonraki hedefi Wikipedia olabilir mi?

Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales’ın Elon Musk’a ithafen söylediği “Satılık değil” sözleri, akıllarda soru işaretleri oluşturdu.

Elon Musk’ın Twitter’dan sonraki hedefi Wikipedia olabilir mi?

Elon Musk’ın Twitter hisselerini alması oldukça önemli bir olay olarak görülmüş ancak henüz bu olayın yankıları sürerken ünlü milyarder şirket hisselerinin tamamını satın almak için harekete geçmesi sektörde deprem etkisi yaratmıştı. Biraz zor da olsa platformun tek sahibi olmayı başaran Elon Musk için aslında her şey, ünlü CEO’nun Twitter’ı eleştirmesiyle başlamıştı.

Uzun süre Twitter hakkındaki düşüncelerini paylaşan, onun kötü yönlerini ön plana çıkaran Elon Musk’ın, sonrasında platformu satın alması ünlü milyarderin bir satın alma tekniği olabilir. İşte Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales’ın Elon Musk’a çıkışmasının arkasında yatan sebep de bu.

Elon Musk’ın Twitter’dan sonraki hedefi Wikipedia olabilir mi?

Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden ile ilgili bazı makalelerin kaldırılmasına yönelik tepkisini dile getiren Elon Musk, Wikipedia’nın kurucusuna bu durumun sebebini sormuş ancak yanıt alamamıştı. Birkaç gün önce bir gazetecinin Elon Musk’ı etiketleyerek “Wikipedia’nın bedelinin ne kadar olduğunu merak ediyorum.” diye sorması üzerine bu paylaşıma yanıt veren Jimmy Wales, Wikipedia’nın satılık olmadığını söyledi.

Tabi bu durumun sıradan bir atışma olması kuvvetle muhtemel. Ancak Elon Musk’ın Twitter’ı nasıl satın aldığı ve bu alımın öncesinde ne sektörden ne de iş dünyasından kimsenin böyle bir şeyi tahmin edememesi, akıllara acaba benzer bir durum Wikipedia için de geçerli olur mu sorusunu getirdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.