Sosyal Medya

Enes Batur ne kadar kazanıyor?

Çektiği videolar ile genç çocukların beğenisini toplayan YouTuber Enes Batur'un aylık ne kadar kazandığı ortaya çıktı.

Enes Batur ne kadar kazanıyor?

Türkiye'de son yıllarda YouTube sektörü bildiğiniz gibi YouTuber'lar ile genişlemeye devam ediyor. Peki YouTuber'lar aylık ne kadar kazanıyorlar? Gerçekten bu sektörde para var mı? Enes Batur'un aylık kazancı ne kadar?

Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu konu hakkında hazırladığı yazısında şunları söylüyor:

"İlk sinema filmi 'Hayal mi Gerçek mi?'yle 1 milyon 480 bin 047 seyirciye ulaşan ve 17.4 milyon TL hasılat yaptıran Batur, şayet geçtiğimiz dönemlerde söylenenler gibi YouTube'dan ayda ortalama 530 bin TL kazanıyorsa, seneye vergi rekortmeni ünlüler arasına giren ilk YouTuber olur.

Türkiye'de sosyal medyadan para kazanan çok... Müşteriden aldığı paranın karşılığını veren, namuslu davranıp gelir vergisi ödeyenlerin yanında, sahtekârlar, paraları cebe indirip bir kuruş vergi ödemeyenler de var. Hükümet, bu amaçla kanun çıkardı, ama henüz vergi cezasına çarptırılan olmadı… Çünkü mecra çok büyük ve kontrolü zor. Ünlülere sosyal medya hizmeti veren bir YouTube ajansının yöneticisi, parayla video paylaşanların sahtekârlıklarını örneklerle anlattı, şaştım kaldım.

YouTube'da 10 bin izlenmeye karşın, 3 bin beğeni başarı… Bunu bilen sosyal medya sahtekârları arasında, satın aldıkları izlenmeden önce beğenileri yükleme gafletinde bulunanlar bile var. Videoyu izleyen 300 kişi, beğenen 10 bin… Şaka gibi, ama yapılıyor bu…'' 

Açıkçası Enes Batur, sosyal medyanın maddi açıdan ne kadar güçlü bir platform olduğunun bir kanıtı diyebiliriz. Ortaya çıkan açıklamaların ardından zamanında bu konuyu yalanlayan Batur, anlaşılan halk tarafından tepki almamak adına sürekli insanlara bunların uçuk rakamlar olduğunu ifade etmeye devam ediyor.

Yorumlar
gokdeniz
fak
Cevapla
HÜSNÜ
olumrecep tayip erdoğanı o kadar kazanmıyo lan çok saçma o zaman niye villa da oturmuyor hadi açıklayın
Cevapla
bilinmeyen 2000
sanane
Ck
Para kazanmanın zor olduğu bir dünyada bazı kişiler bu kadar kolay para kazanınca insan ister istemez rahatsız oluyor,çenemiz de yoruluyor yoksa yolu açık olsun başka ne diyeyim
Cevapla
Commenter
vergi rekortmeni ünlülerin arasına diye bi haber mi olur bu karaktersiz vergi mi veriyorki rekortmenlerin arasına girsin.
Cevapla
Ünsal Sarıtoprak
Merhaba, Geçtiğimiz günler YouTuber'ların artık vergi ödemeye başlayacağı haberini sizlere aktarmıştık. Artık YouTube üzerinden gelir elde edenlerde vergi ödeyecek.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.