Sosyal Medya

Facebook aşı karşıtı hesaplara el atmaya başlıyor!

Facebook aşı karşıtı mesajlar veren ya da içerikler paylaşan hesaplara müdahele etmeye başlıyor. İşte detaylar.

Facebook aşı karşıtı hesaplara el atmaya başlıyor!

Facebook, cuma günü yeni bir açıklama yaptı. Sosyal medya devi platformunda aşı karşıtı mesajlaşmayı yasaklayan bir politikaya sahip. Buna rağmen paylaşımların devam ettiğini öne süren Facebook bu tarz hesapları kapatacağını ya da aşı karşıtı profil resimlerini kullanıcıların hesaplarından otomatik olarak kaldıracağını duyurdu. 

Facebook şu ana kadar aşı karşıtı hesaplar kapsamında 243 Instagram hesabının ve 65 Facebook hesabının kapatıldığını açıkladı. Bir Facebook sözcüsü, platformun kullanıcıların profil resimlerinin üstünde görünen çerçeve seçeneklerinden aşı karşıtı mesajları kaldırmaya çalıştıklarını bildirdi.

Facebook aşı karşıtı hesapları kapatmaya başladı

Facebook aşı karşıtı hesaplara el atmaya başlıyor! - Resim : 1

Facebook'un bazı profil resim çerçevelerined aşı karşıtı mesajlar yer alıyor. Bu mesajlar: “BAĞIŞIKLIK SİSTEMİME GÜVENİYORUM! #NOTASHOT” gibi mesajlar içeriyor. Facebook şimdi bu tarz hesaplara müdahele etmeye başladığını duyurdu.

ABD hükümetinin tıbbi yetkilileri, ABD'de kullanımı onaylanan Covid-19 aşılarını alan kişilerin, aşı almayan kişilere kıyasla hastalığa karşı önemli ölçüde daha fazla korumaya sahip olduğunu buldu. Yetkililer, Pfizer, Moderna ve Johnson & Johnson tarafından yapılan Covid aşılarının faydalarının risklerinden çok daha fazla olduğunu söylediler. Pandemi boyunca, Facebook ve diğer sosyal medya şirketleri hem virüs hem de aşı hakkındaki yanlış bilgileri ortadan kaldıran politikalar benimsedi. 

Sosyal medya devi aşı karşıtı insanların bilimsel verilere dayandırmadan anti aşı politikasını uyguladıklarını belirtti. Öyle ki bazı insanlar aşı olunca maymuna dönecekleri şeklinde paylaşımlar yapıyorlar. Facebook, insanların bu yalan haberlere inanmaması ve yanlış yönlendirilmemesi için elinden geleni yapıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.