Facebook eski günlerine dönebilmek için gençlere odaklanacak

Meta, potansiyel olarak zararlı reklam kampanyalarını sınırlamak için daha fazla adım atıyor ve reklamverenlerin gençleri hedefleme becerisine daha fazla kısıtlama getiriyor.

Facebook eski günlerine dönebilmek için gençlere odaklanacak

Şubat ayından itibaren, Facebook ve Instagram artık pazarlamacıların reklamları gençlerin cinsiyetine göre hedeflemesine izin vermeyecek: reklamlar yalnızca yaş ve konuma göre hedeflenebilecek.

Mart ayında Meta, gençlerin belirli bir konu için daha az reklam görmesini sağlamak için Facebook ve Instagram'daki reklam tercihlerini genişletecek. Gençler zaten belirli reklam verenlerin reklamlarını gizleyebiliyor, ancak bu yeni özellik onlara ayrıca TV dizileri veya ayakkabılar gibi tüm kategorileri otomatik olarak önemsiz gösterme seçeneği sunacak.

Sosyal medya devi, gençlerin erişebileceği içeriklere her zamankinden daha sıkı kısıtlamalar getiriyor. 2021'de Facebook ve Instagram, reklam verenlerin reklamları hedeflemek için gençlerin ilgi alanlarını kullanmasını yasaklamıştı. Instagram ayrıca hesapları 16 yaşın altındaki gençler için varsayılan olarak gizli yaptı ve bu yıl tüm yeni genç kullanıcılar için hassas içeriği sınırladı. Meta aynı şekilde "şüpheli" yetişkinlerin her iki platformda da gençlere mesaj gönderme yeteneğini sınırladı.

Facebook eski günlerine dönebilmek için gençlere odaklanacak

Bu, bir hafta içindeki ikinci büyük reklam politikası değişikliği. Daha sadece bir gün önce Meta, ayrımcı reklam dağıtımını azaltmayı amaçlayan yapay zeka tabanlı bir sistemi kullanıma sundu. Teknoloji, Facebook'un şirketlerin etnik köken, cinsiyet ve diğer korunan sınıflara dayalı reklamları hedeflemesine izin verdiği suçlamaları üzerine federal hükümetle yaptığı anlaşmanın bir parçası olarak piyasaya sürülüyor.

Daha önceki çabalarda olduğu gibi, Meta'nın harekete geçmek için güçlü bir teşviki var. 10 eyaletin başsavcıları, Instagram'ın gençler üzerindeki etkilerini araştırırken, AB de kısa süre önce Meta'yı genç kullanıcıların gizlilik ayarlarını yanlış kullandığı iddiasıyla 402 milyon dolara eşdeğer para cezasına çarptırdı. Hükümetler, Meta'nın gençlerin kullanım alışkanlıklarını istismar ediyor olabileceğinden veya onları zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilecek içerikler de dahil olmak üzere tehditlere maruz bırakabileceğinden endişe ediyor. Yeni önlemler bu sorunları kendi başına çözmeyecek, ancak yetkililere Meta'nın gençleri avlayan reklamları engelleme konusunda ciddi olduğunu gösterebilir.