Sosyal Medya

Facebook, FBI’a tüm mesajlaşmaları servis etmekle suçlanıyor

Dünyanın en çok kullanıcıya sahip sosyal medya platformu Facebook, kullanıcılarının kişisel veri gizliliğini hiçe sayarak mesajları ve daha pek çok bilgiyi FBI ile paylaşmakla suçlanıyor.

Facebook, FBI’a tüm mesajlaşmaları servis etmekle suçlanıyor

Her ne kadar bütün büyük teknoloji markaları kişisel verilerin gizliliği mottosunu ağızlarından düşürmeseler de, aslında herkes durumun gayet farkında. Muhtemelen hiç kimse gerçekten kişisel verilerinin hiçbir yerle paylaşılmadığını, reklam şirketlerinin bu veri paketlerinden belli ölçülerde yararlanmadığını falan düşünmüyordur. Bununla birlikte genel olarak hakim olan görüş, bu paylaşımların sadece bize reklam önerileri sunacak kadar sınırlı bir kapsamda yapıldığıydı. Ancak Facebook hakkında ortaya atılan son iddialar, durumun çok daha vahim olabileceğini gösteriyor.

İsmini açıklamak istemeyen ancak Adalet Bakanlığı’nda çalıştığını belirten bir Amerikalı vatandaş, Facebook ile FBI’ın sıkı sıkıya iç içe geçtiğini iddia ediyor. Yapılan açıklamalara göre Facebook, içerisinde özel mesajlarda olmak üzere bütün kişisel verileri FBI ile paylaşıyor. FBI ise bu kişisel verilerin içerisinde hükümete ya da yasal düzene karşı bir tehdit olup olmadığını inceliyor.

Facebook, FBI’a tüm mesajlaşmaları servis etmekle suçlanıyor

Özellikle son seçimde yaşanan parlamento baskını sonrasında ağırlık kazanan bu veri akışı sonucunda, FBI belirlediği kişiler için durumu yasal zemine taşıyabilmek adına mahkemeden veri talebinde bulunup Facebook’tan bu verileri yasal ortamda bir kez daha alıyor. Sonrasında ise bu kişilere yönelik suç duyuruları yapılıyor.

Ancak iddiaların sahibi, şu ana kadar yapılan bu suç duyurularında mahkemelerin herhangi bir şekilde suç tespiti yapmadığı ve ilgili mesajların sadece kızgın vatandaşların sitemleri olarak değerlendirildiğini belirtti. Bununla birlikte FBI ve Facebook’un sıradan vatandaşların özel bilgilerini böylesine ifşa etmesi, ülke gündeminin bir numaralı gündem maddesi haline geldi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.