Facebook için tarihi karar! Sona eriyor!

Facebook Canlı Alışveriş etkinlikleri, Meta'nın kısa biçimli videoya geçişinin bir başka zayiatı gibi görünüyor.

Facebook için tarihi karar! Sona eriyor!

Şirketin internet sitesinde yapılan duyuruya göre Facebook'ta canlı alışveriş etkinlikleri 1 Ekim'de kullanımdan kaldırılacak.

Az bilinen bu özellik, Facebook İşletme sahiplerinin ürünlerini canlı videolarda takipçilerine sergilemelerine izin veriyor - bir tür kişisel Ev Alışveriş Ağı gibi. Satıcılar, yaklaşan canlı alışveriş oturumları hakkında Sayfa takipçilerini bilgilendirebiliyor ve Messenger aracılığıyla ödeme alabiliyor.

Meta, bu tür oturumlar yerine satıcılardan Reels, Reels reklamları ve Instagram Reels’lerinde ürün etiketleme yoluyla ürünlerini sergilemeyi düşünmelerini istiyor. Meta, gönderisinde, "Tüketicilerin izleme davranışları kısa biçimli videoya kayarken, odağımızı Meta'nın kısa biçimli video ürünü Facebook ve Instagram'da Reels'e kaydırıyoruz" dedi.

Facebook için tarihi karar! Sona eriyor!

Meta'nın, özellikle bu yılın ikinci çeyreğinde 1 milyar dolarlık yıllık gelire ulaştığı gerçeği göz önüne alındığında, Reels ve Reels reklamlarına daha fazla tüccarı itmesi şaşırtıcı değil. Arkadaşlarını görmeyi özleyen kullanıcıların üzüntüsüne, Instagram ve giderek Facebook da, akış içi reklamları ve kullanıcı özet akışlarında önerilen gönderileri vurgulamaya devam ediyor. Ancak son zamanlarda kullanıcılar tarafından gösterilen tepkiler sayesinde Instagram, öneri ve video merkezli özelliklerinin testini geri almayı kabul etti ancak bu yalnızca geçici bir durum.

Son iki yılda TikTok'un Z kuşağının hüküm süren uygulaması statüsü, diğer sosyal medya platformlarının daha genç bir kitleye hitap etmek için bazı stratejik değişiklikler yapmasına yol açtı. Meta'nın halka açıldıktan sonraki ilk üç aylık gelir kaybı ışığında, CEO Mark Zuckerberg, Facebook ve Instagram'da Reels'i şirketin kurtarma planının önemli bir parçası olarak işaret etti. Instagram kullanıcıları artık zamanlarının yaklaşık %20’sini uygulamada Reels izleyerek geçiriyorlar, ancak bu zamanın önemli bir kısmı yeniden yayınlanan TikTok'ları izleyerek harcanıyor, bu da platformun rakiplerinden videoları düşürmek için bazı algoritmik ince ayarlar yapmasına yol açtı.

Bu arada Meta, kullanıcıların Reels'te daha orijinal içerik oluşturması için baskı yapmaya devam ediyor. Yakın tarihli bir videoda Instagram başkanı Adam Mosseri, Instagram'ın daha önce fotoğraflara odaklanmasını kaçıran takipçilerden gelen eleştirilere rağmen, platformun daha fazlasının "zaman içinde" videoyu vurgulayacağını söyledi. Geçen ay Instagram, herkese açık Instagram hesaplarında paylaşılan videoları otomatik olarak Reels’e dönüştürmeyi ve Reels oluşturmayı kolaylaştırmak için bir dizi şablon ve araç eklemeyi test etmeye başladı.