Sosyal Medya

Facebook, skandal sonrası bir firmanın daha ipini çekti

Dünya çapında 87 milyon kullanıcısının verilerini izinsiz kullandığı ortaya çıkan Facebook, Cambridge Analytica'nın ardından Kanada merkezli veri analiz şirketi AggregateIQ ile yollarını ayırdı.

Facebook skandalı AggregateIQ'yu da yaktı

Son günlerde başı en çok ağıran firmalardan biri Facebook. Geçen haftalarda ortaa çıkan veri skandalı ile 87 milyon (şimdilik açıklanan rakam bu) kullanıcının verisinin izinsiz bir şekilde ABD seçimlerinde ve Brexit oylamasında kullanılması dünya çapında tepkilere yol açmıştı. Olayın ardından Facebook bir dizi önlem aldığını açıklarken, bu sızıntıyı gerçekleştiren İngiltere merkezli Cambridge Analytica ile olan olan iş ortaklığına son verilmişti.

Kullanıcı verilerinin izinsiz bir şekilde seçimleri menipüle etmek için kullanılması firmaya pahalı patlamış, hisseleri düşen şirket 70 milyar dolara yakın değer kaybına uğramıştı. Konuyla ilgili birçok adım atan Facebook, ABD ve İngiltere'de gazetelere CEO Mark Zuckerberg imzalı tam sayfa ilan vererek özür dilemişti.

Firma şimdi yeni bir adım daha atıyor ve kullanıcı verilerini anlamlandırması için birlikte çalıştığı bir diğer veri analiz firması AggregateIQ ile yollarını ayırıyor. National Observer'ın haberine göre konuyla ilgili açıklama Facebook cephesinden geldi ve şirket ile olan işbirliklerini durdurdukları belirtildi.

İngiliz The Guardian gazetesi tarafından elde edilen belgelere göre, Kanada merkezli AgregaIQ, veri skandalının merkezindeki siyasi kampanya şirketi Cambridge Analytica ile bağlantılara sahip. Ayrıca firmanın adı gizlilik yasalarını ihlal edip etmediğine veya yetkisiz veri kullanıp kullanmadığına ilişkin açılan çeşitli soruşturmalarda geçiyor.

Konuyla igili olarak AggregateIQ resmi internet sitesinde yer alan bir açıklamada iddialar kesin bir dille reddediliyor. Açıklamada AggregateIQ, Cambridge Analytica ile bir bağı olmadığını, bu firma ile kesinlikle birlikte bir çalışma yapmadıklarını belirtiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.