Facebook 'Topluluk Sohbetleri’ni Discord Yapmaya Çalışıyor

Bu özellik, kullanıcıların konuşmalarını ilgi alanlarına göre düzenlemelerine olanak tanıyacak.

Facebook 'Topluluk Sohbetleri’ni Discord Yapmaya Çalışıyor

Meta, Facebook'un yaklaşık 3 milyar kullanıcısının birbiriyle bağlantı kurması için yeni bir yol sunuyor. Önümüzdeki haftalarda şirket, Facebook ve Messenger gruplarının en sevdikleri konular etrafında tartışmalar düzenlemesine izin verecek bir özellik olan Topluluk Sohbetlerinin kullanılabilirliğini genişletmeyi planlıyor.

Normal metin sohbetlerinin yanı sıra Topluluk Sohbetleri, sesli ve görüntülü kanalları destekleyecek ve yöneticilerin gruplarına mesaj yayınlamasına izin verecek.

Meta, yakın sosyal çevrenizin dışındaki kişilerle iletişim kurmak için Topluluk Sohbetlerini kullanmanızı öngördüğünden, yöneticiler, konuşmaların medeni kalmasını sağlamak için bir avuç denetleme aracına erişebilecek. Bir "Yönetici Yardımı" özelliği, platformun otomatik olarak işaretlemesini ve önlem almasını istedikleri bir kelime ve kelime öbeği listesi oluşturmalarına olanak tanıyor.

Facebook 'Topluluk Sohbetleri’ni Discord Yapmaya Çalışıyor

Yöneticiler ayrıca topluluk kurallarına göre oynamayan kişileri engelleme, sessize alma ve askıya alma yetkisine de sahip. Ayrıca, moderasyon ekipleriyle özel olarak konuşabilecekleri yalnızca yönetici sohbetlerine ev sahipliği yapabilirler.

Tüm bunlar size tanıdık geliyorsa, bunun nedeni Meta'nın Discord'un çalışma şeklini etkili bir şekilde kopyalamasındandır. Discord'da, tek bir oyun veya ilgi alanı etrafında düzenlenen Topluluk Sunucularına katılabilirsiniz ve hatta yöneticilerin, Meta'nın Topluluk Sohbetleri kullanıcılarının yapmasına izin verdiği gibi, insanların ilgi alanlarının belirli yönlerini tartışmaları için birden fazla alt kanal oluşturması bile mümkündür. Denetleme araçları bile Discord'un trollerle savaşmak için son aylarda yayınladığı özellikleri hatırlatıyor.