Sosyal Medya

Facebook ve Instagram için ücretli doğrulama hizmeti: Meta Verified

Söylentiler doğru çıktı: Facebook ana şirketi Meta, Meta Verified adlı Twitter Blue benzeri bir abonelik başlatmaya hazırlanıyor.

Facebook ve Instagram için ücretli doğrulama hizmeti: Meta Verified

Mark Zuckerberg haberi pazar sabahı paylaşmak için yeni açtığı yayın kanalında duyurdu. Abonelik hizmeti kullanıcılara mavi bir rozet, kimlik koruması ve müşteri desteğine doğrudan erişim sağlayacak.

Zuckerberg, "Bu özellik, hizmetlerimiz genelinde özgünlüğü ve güvenliği artırmakla ilgili" dedi ve Meta'nın aboneliği diğer ülkelere yaymadan önce Avustralya ve Yeni Zelanda'da test edeceğini de sözlerine ekledi. Meta Verified, kullanıcılar şirketin iOS ve Android'deki uygulamaları aracılığıyla abone olduklarında aylık 15 dolara mal olacak. Uygulama mağazası komisyonlarının geçerli olmadığı web’de ise hizmetin maliyeti ayda 12 dolar olacak. Abonelik hem Instagram hem de Facebook hesaplarını kapsayacak.      

Kullanıcıların Meta Verified'a kaydolmadan önce belirli uygunluk gereksinimlerini karşılaması gerekecek. Abonelik yalnızca 18 yaş ve üstü kullanıcılar tarafından kullanılabilecek. Meta ayrıca, potansiyel abonelerin Facebook veya Instagram hesaplarındaki profil adı ve fotoğrafıyla eşleşen, devlet tarafından verilmiş bir kimliği paylaşmalarını da zorunlu tutacak.

Facebook ve Instagram için ücretli doğrulama hizmeti: Meta Verified

Doğrulandıktan sonra, tekrar doğrulama sürecinden geçmeden profil adınızı, kullanıcı adınızı, doğum tarihinizi veya fotoğrafınızı değiştiremeyeceksiniz. Daha  önce doğrulanan hesaplar doğrulanmış olarak kalmaya devam edecek.

Mavi rozet ve aramada artan görünürlük gibi avantajların yanı sıra Meta, Doğrulanmış abonelere Facebook'ta içerik oluşturuculara bahşiş vermek için kullanabilecekleri bir dijital para birimi olan 100 ücretsiz yıldız sağlayacak. Abonelik ayrıca Hikayeler ve Reels’lerde kullanım için özel çıkartmalara erişim de sağlayacak.

Meta’nın ücretli bir doğrulama hizmetini denemeye hazırlandığı söylentileri, Şubat ayının başında tersine mühendis Alessandro Paluzzi'nin "ücretli mavi rozet" ve "kimlik doğrulaması"na atıfta bulunan kodu keşfetmesiyle dönmeye başlamıştı. Pazar sabahı erken saatlerde, sosyal medya danışmanı ve eski Next Web muhabiri Matt Navarra, Meta'nın aboneliği ayrıntılandıran bir Instagram destek sayfası yayınladığını, ancak daha sonra Zuckerberg'in Instagram gönderisinden önce onu kaldırdığını keşfetti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.