Sosyal Medya

Facebook veri skandalına rağmen kârını artırdı

Sosyal medya platformu Facebook, geçen ay ortaya çıkan veri skandalına rağmen yılın ilk 3 ayında 4 milyar 900 milyon dolar kâr etti.

Facebook veri skandalına rağmen kârını artırdı

Mali çeyrek raporlarını açıklayan Facebook'ta yüzler gülüyor. Şirket açıkladığı raporunda 2018 yılının ilk 3 ayında 4 milyar 900 milyon dolar kâr etti.Bu rakamlara göre Facebook geçen yılın aynı dönemine kıyasla kârını yüzde 63 oranında artırmış oldu.

2017'nin ilk 3 ayında 8 milyar dolar gelir elde eden Facebook, bu yılın ilk 3 ayında ise gelirini 11 milyar 900 milyon dolara çıkardı. Facebook, aylık aktif kullanıcılarının sayısının da 2 milyar 200 milyona ulaştığını açıkladı. Bu da geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13 oranında bir artışa tekabül ediyor.

Facebook'un çalışanlarının sayısı da 28 bine yaklaştı. Şirketin kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, önlerindeki önemli güçlüklere karşın 2018'e güçlü bir başlangıç yaptıklarını söyledi.

Veri skandalı patladı

Facebook Mart ayında yaklaşık 87 milyon kullanıcısının bilgilerinin uygunsuz bir şekilde Cambridge Analytica şirketiyle paylaşıldığını itiraf etmişti. Bu skandal sonrası sosyal medya şirketlerinin denetimi daha yoğun şekilde tartışılır olmuş, dünya çapında Facebook hesaplarının kapatılmasına yönelik bazı kampanyalar başlatılmıştı. Mark Zuckerberg skandal sonrası ABD Temsilciler Meclisi Ticaret Komisyonu'nda ifade vermiş ve özür dilemişti.

Veri skandalının Facebook'un mali rakamlarına uzun vadede etki etmesi bekleniyor. Zira açıklanan mali rakamlar bu skandalın patlak verdiği son aydaki verileri içeriyor. Ancak skandalla ilgili bilgilerin ortaya çıkmasının etkilerinin uzun vadeye yayılması daha mantıklı görünüyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.