Sosyal Medya

Facebook yüz tanıma özelliğinin fişini çekti

Facebook'ta yüz tanıma sistemi tarih oluyor. İşte detaylar.

Facebook yüz tanıma özelliğinin fişini çekti

Facebook en önemli özelliklerinden birinin fişini çekiyor. Şirket yüz tanıma özelliğini kaldırdığını duyurdu. Sebebi ise kullanıcılar tarafından artan endişe ve baskılar.

Yüz tanıma özelliği Facebook'un uzun süredir kullandığı en önemli özelliklerden biridydi. Şirket şimdi bu sistemi kaldıracağını ve tüm verileri sileceğini duyurdu.

Facebook yüz tanıma özelliğinin fişini çekti

Şirketin Yapay Zekadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jerome Pesenti yaptığı bir açıklamada konuyla ilgili detayları paylaştı. Facebook son dönemlerde ciddi değişikliklere gitti. CEO Mark Zuckerberg 28 Ekim günü yaptığı Connect 2021 etkinliğinde şirketin çatı adının değişip Meta olacağını duyurmuştu. Yeni isimle birlikte şirket vizyonunda da bazı değişikliklere gidiyor. Meta şimdi Facebook‘ta bulunan yüz tanıma sistemini tamamen kapatacağını duyurdu.

Özellik artık kullanılamayacak. Bununla birlikte ayrıca şirket, hali hazırda kayıtlı olan 1 milyardan fazla yüz tanıma şablonunu da tüm sistemlerden sileceğini duyurdu. Şirket alınan bu kararın, kullanıcıların artan endişesine dayandığını söyledi.

Facebook,  yüz tanıma özelliği yüzünden 2020 yılında 650 milyon dolarlık davayla boğuştu. Bir çok ülkede yüz tanıma sistemiyle ilgili problemler yaşanıyordu. Şirket şimdi bu problemlere bir son vermeye karar vermiş görünüyor. Meta bu konuda yalnız değil. Amazon da benzer bir sistemine bazı sınırlamalar getirdi. Siz yüz tanıma özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Kullandığınız bir özellik miydi? Yorumlarda bize bildirmeyi unutmayın.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.