Sosyal Medya

Facebook’a tarihi ceza geliyor!

ABD Federal Ticaret Komisyonu Facebook'a tarihi bir ceza kesmeye hazırlanıyor.

Facebook’a tarihi ceza geliyor!

Facebook, artık her geçen gün değerini kaybeden bir platform haline dönüştü. Artık insanlar diğer sosyal ağlara yönelmeye başladı. Bunun en büyük sebebi ise Facebook'un artık eskisi kadar güvenilir olmayışı. 

Facebook’a tarihi ceza geliyor!

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Facebook'a çok büyük bir ceza kesmeye hazırlanıyor. Washington Post'un haberine göre Facebook yöneticileri ve FTC tarafı cezanın miktarını görüşmek için geçen günlerde bir araya geldiler. Cezanın kişisel verilerin ihlali konusunda tarihi bir ceza niteliğinde olabileceği ifade ediliyor.

Kişisel verilerin ihlali hakkında 2012 yılında Google'a 22.5 milyon dolar ceza kesilmişti. Facebook'a kesilecek cezanın bu miktardan daha fazla olması bekleniyor. Facebook Cambridge Analytica isimli şirkete ABD'li seçmenlerin verilerini sağlayarak 2016 seçimlerine hile karıştırmakla suçlanıyor.

Konuyla ilgili olarak Mark Zuckerberg ABD kongresinde ifade vermişti. Facebook 2017 yılında 15.7 milyar dolar kâr etmiş bir şirket. Cezanın boyutu bu nedenle daha da bir merak konusu. Facebook 87 milyon ABD vatandaşının kişisel verilerini seçmen davranışı olarak kullanılmak üzere şirketlerle paylaşmakla itham ediliyor hala.

Bakalım neler olacak ilerleyen dönemlerde bu konu hakkında? 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.