Sosyal Medya

Facebook'tan Manavgat güncellemesi

Facebook Manavgat'ta yaşanan yangın için güvenlik durumu kontrol özelliğini etkinleştirdi. İşte detaylar.

Facebook'tan Manavgat güncellemesi

Manavgat'ta yaşanan yangın felaketi sonrası sosyal medya platformları içinde ilk adım Facebook'tan geldi. Platform yaptığı bir duyuru ile benzer felaketlerde kullandığı Güvenlik Durumu Kontrol özelliğini aktif hale getirdi. bu özellik sayesinde bu bölgede yaşayanlar durumlarının iyi olduğunu sosyal medya platformu aracılığı ile paylaşabilecekler. 

Teknolojioku haber merkezine yazılı bir açıklama gönderen Facebook, Türkiye'de hayata geçirilen yeni özellikle ilgili olarak aşağıdaki bilgileri paylaştı:

Facebook, 28 Temmuz'da Manavgat'ta başlayan ve birçok şehirde devam eden orman yangınlarının ardından bölgedeki topluluğun birbiriyle bağlantı kurmasını kolaylaştırmak amacıyla ‘Güvenlik Durumu Kontrolü’ özelliğini hayata geçirdi. Özellik sayesinde etkilenen bölgedeki kişiler, olayla ilgili paylaşımda bulunduğunda Güvenlik Durumu Kontrolü etkinleştirilecek. Güvenlik Durumu Kontrolü etkinleştirildiğinde, etkilenen bölgedeki kişiler Facebook'tan kendilerini güvende olarak işaretlemeleri için bir bildirim alabilecek. Buna ek olarak, Güvenlik Durumu Kontrolü bildirimine tıklayan kişiler, arkadaşlarının etkilenen bölgede olup olmadıklarını veya güvende olduklarını bildirip bildirmediklerini de görebilecek. Kullanıcılar Manavgat için etkinleştirilen Güvenlik Durumu Kontrolü özelliğini kullandıkça ve yangından etkilenen diğer bölgelerde de konuyla ilgili paylaşım yapmaya devam ettikçe, özellik diğer bölgeler için de etkin hale gelecek.

Siz de etkilenen bölgede güvende olduğunuzu bildirmek için Facebook'tan güvende olup olmadığınızı soran bir bildirim aldığınızda, Güvendeyim'e tıklayın.

Bir afet durumunda bir başkasının güvende olup olmadığını sormak için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Kriz Yardım Merkezi'ne gidin ve Türkiye'nin Antalya İlinin Manavgat İlçesinde Orman Yangınları sayfasını seçin.
  • Kriz sayfasında Güvenlik Durumu Kontrolü'ne tıklayın.
  • Bölgedeki Arkadaşlar'ın altında Güvende Olduğu Bildirilmiş ve Henüz Güvende Olduğu Bildirilmemiş arkadaşlarınızın listelerini görürsünüz. Bir Facebook arkadaşınızı adını kullanarak aratmak isterseniz arama çubuğunu kullanın.
  • Kişinin adının yanındaki Güvende Olup Olmadığını Sor'a tıklayın.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.