Güncel

Google, Facebook ve Netflix'ten bomba koronavirüs kararı!

Dünyanın en büyük 3 farklı şirketi Google, Facebook ve Netflix pandemiye karşı önlemler almaya devam ediyor. Detayları aktarıyoruz.

Google, Facebook ve Netflix'ten bomba koronavirüs kararı!

ABD'den gelen yeni bilgilere göre Google, Facebook ve Netflix'in ofise dönüş kararı almıştı. Bununla alakalı kararda koronavirüs aşısının zorunlu tutalacağı gösteriliyor. Google ve Facebook, bu kararın mecburi olduğunu belirmişken, Netflix ise konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini göstermeye devam eden koronavirüsün bir çeşidi olan delta varyantı, ülkeleri ve dev şirketleri yeni tedbirler almaya mecbur bırakıyor. Gelen son haberlere göre Google, Facebook ve Netflix gibi dev teknoloji şirketlerinin koronavirüs aşısını zorunlu tutacağını gösteriyor. Şuanda Türkiye'de de tartışmalara konu olan aşı zorunluluğu, yakın bir zamanda hayatımıza girecek gibi duruyor.

Pandemi başladığından bu yana uzaktan çalışma sistemini benimseyen büyük şirketlerin önünde gelen Google ve Facebook, konuyla alakalı resmi bir açıklama yaparken, ofise dönüş şartının ilk sırasında aşı yapılma zorunluluğu olduğunu bildirdiler.

Google'den pandemi açıklaması

Google, Facebook ve Netflix'ten bomba koronavirüs kararı! - Resim : 1

Google CEO'su Sundar Pichai tarafından yapılan açıklamalarda, bu zorlu sürecin bir mecburiyet olduğu ifade edilirken, çeşitli sebeplerden ötürü aşı yaptıramayan çalışanlarına istisnalar uygulanacağını da belirtti. Ayrıca uzaktan çalışma süresi de 18 Ekim'e kadar uzatılmış oldu. Yani Google, bu süreçte çalışan personeline kısmî de olsa esneklik sağlayacak.

Facebook'un Corona virüs ile alakalı aldığı karar

Google, Facebook ve Netflix'ten bomba koronavirüs kararı! - Resim : 2

Google'ın yaptığı aşı açıklamalarının ardından birkaç saat sonra da Facebook'tan benzer bir açıklama geldi. Lori Goler tarafından CNBC'ye yapılan açıklamalarda, ofise dönüş sürecinde aşının zorunlu kılınacağı ifade edildi. Bu politikayı yerel kurallar göz önüne alınarak uygulamaya koyacaklarını söyleyen Lori Goler, aşı yaptırmak istemeyen Facebook çalışanlarını neler beklediğine dair bir şey açıklamadı.

Benzer bir açıklama da Netflix'den

Google, Facebook ve Netflix'ten bomba koronavirüs kararı! - Resim : 3

Netflix de aşı zorunluluğu kararı almıştı. Deadline tarafından yapılan açıklamalarda, şirketin çalışanlarla iletişime geçtiği söylendi. Netflix'de çalışan oyuncu kadrosundan teknik ekibe kadar herkesin aşı zorunluluğuna uyacağını duyurdu. Ancak şirket, aşı vurulmak istemeyen olursa da bunlar için bazı istisnalar uygulayacak. Netflix'in konuyla alakalı resmi bir açıklama yapması da bekleniyor.

Alınan kararlar ve delta varyantı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.