Google kafayı Tinder’a taktı! Hedefinde ise Tinder’ı Google Play’den silmek var!

Android işletim sisteminin geliştirici Google, Tinder’ın sahibi Match Group’a karşı tümden bir savaşa girişti. Amerikalı teknoloji devinin amacıysa, bu şirkete ait tüm uygulamaları Google Play’den kaldırmak.

Google kafayı Tinder’a taktı! Hedefinde ise Tinder’ı Google Play’den silmek var!

Uygulama dünyasında ikili bir yapı olduğu gerçek. Bir tarafta açık kaynak koduyla dileyen herkesin telifini ödeyerek kullanabildiği Android varken, diğer tarafta ise yalnızca Apple markasına hizmet veren iOS bulunuyor. Ancak bu iki şirketi ortak noktada buluşturan tek bir şey varsa o da uygulama mağazalarında alınan yüksek komisyon ücretleridir.

Apple zaten bu konuda oldukça mimli. Epic Games ile olan davası sayesinde komisyon oranları konusunda uyguladığı katı tutumu herkese duyurmuş olan Apple, bu aralar yeni bir vukuata karışmayarak olayların unutulmasını umuyor.

Google kafayı Tinder’a taktı! Hedefinde ise Tinder’ı Google Play’den silmek var!

Öte yandan Google ise rakibi Apple’ın tam tersi bir strateji uygulayarak kendisine dava açana karşı dava bildirimi gönderiyor. Hatırlayacağınız üzere Google en son, Tinder ve Azar gibi oldukça önemli iki uygulamayı bünyesinde barındıran Match Group tarafından dava edilmiş ve mahkeme ikinci bir karara kadar hem bu şirkete ait uygulamaların Play Store’de kalmasına hem de şirketin kendi ödeme sistemini kullanmasına karar vermişti.

Bununla birlikte kendi ödeme sistemine geçen Match Group’un hiç komisyon ödememesinden şikayetçi olan Google ise, durumu yargıya taşıyarak bu şirkete tanınan imtiyazın rekabet kanunlarına aykırılık teşkil ettiğini ve bu nedenle de Match Group’a ait bütün uygulamaların mağazadan kaldırılmasını talep etti.

Dava henüz oldukça taze. Yani sonucun çıkması nereden bakarsanız bakın birkaç ayı bulur. Ancak yine de gelişmeler yaşandıkça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.