Sosyal Medya

Google, reklam engelleyene YouTube’u izletmeyecek

Her geçen gün biraz daha fazla reklama maruz kalan YouTube kullanıcılarına artık reklam engelleyicileri de çare olamayacak.

Google, reklam engelleyene YouTube’u izletmeyecek

Google, YouTube'da reklam engelleyicilerin işleyişini kısıtlayacak bir özelliği denemek üzere olduğunu kısa bir süre önce duyurdu. Bu yeni özellik, kullanıcıların YouTube'da reklam engelleyicileri etkinleştirmesini önleyecek. Bu bilgi, bir sızıntının ayrıntılarına ışık tutmasından birkaç gün sonra ve 2023 Google I/O konferansıyla aynı zamana denk gelerek açıklandı.

Sızıntıyı yapan kişi olan Sazk100, YouTube'da karşılaştığı bir pop-up ekran görüntüsünü paylaştı. Bu pop-up'ta, reklam engelleyicilerin artık platformda kullanılamayacağı belirtiliyordu. Bu durumda, reklam engelleyicisi etkin olan YouTube kullanıcıları, içerikleri izleyemeyecekler. Sızıntı, kullanıcıların YouTube Premium'a abone olarak reklam engelleme yeteneğine sahip olabileceklerini de belirtiyor.

Google, reklam engelleyene YouTube’u izletmeyecek

Google'ın reklam engelleyici programının şu an için küçük bir deney olduğu görülüyor, fakat bu durumun uzun vadede etkileri olabilir. Google, küresel düzeyde küçük bir deney yürüttüğünü ve reklam engelleyici uygulamaları olan kullanıcılara özelliği devre dışı bırakma seçeneği sunduğunu belirtiyor. Bu durum, reklamların platformda serbestçe çalışabilmesine olanak sağlayacak.

Eğer kullanıcılar platformda reklam engelleme özelliğini korumak istiyorlarsa, YouTube Premium'a abone olabilirler. Yıllar içinde YouTube reklamları gitgide daha rahatsız edici bir hal almıştı.

Geçtiğimiz yıl, Google, belirli reklamların atlanmasını izleyicilere engelleyen bir deney gerçekleştirdi. Bu hamle, düşen reklam gelirlerini dengelemek için atılan bir adım olarak görülüyor. YouTube, hala önemli sayıda abone ve içerik oluşturucu çekiyor. Sosyal medya platformundan gelen gelirler son dönemlerde sürekli artış gösteriyor.

Yorumlar
nur REKLAMI SAHİBİNE YAPIN
google zaten kendisi reklamları engelliyor hem spotify de hem instagramda isimleri yanlış yazıp you tubede SERTAN SEN deyince gelen şarkıya spotifyde tıklayında önce başka şarkıcı ve şarkı geliyordu bir zamanlar şarkıda geçen resimlere ve tşörtünde SERTAN yazana mahkemeden tescilli hırsız terör rap leri olan sertan Güçlü nün adını yazıyorladı resimlere tıklayınca gizli reklamlar geliyordu
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.