Instagram ana sayfasında önemli değişiklik!

Instagram kullanıcıları yakında ana sayfa akışlarında yenilenmiş bir gezinme çubuğuna sahip olacak.

Instagram ana sayfasında önemli değişiklik!

Önümüzdeki aydan itibaren Instagram, ekranın alt kısmındaki ana çubuktan alışveriş sekmesini kaldıracak ve yeni gönderi oluşturma düğmesi aşağı gelecek. Şu anda gezinme çubuğunun önünde ve ortasında bulunan Reels sekmesi ise Mağaza sekmesinin yerini alacak.

Instagram, Eylül ayında yeni tasarımı test etmeye başladı. Sunumu duyuran bir videoda Mosseri, yenilemeyi hizmeti "basitleştirme" ve insanları "sevdikleri şeylere" bağlamaya odaklanma teklifi olarak nitelendirdi. Açıkça söylemek gerekirse, Insta bunun bir sosyal ağ olduğunu hatırlamaya başlıyor gibi görünüyor.

Instagram ana sayfasında önemli değişiklik!

The Information, Eylül ayında Instagram'ın birçok alışveriş özelliğini kapatacağını belirten bir dahili not gördüğünü iddia etmişti. Sosyal ağın alışveriş geliri yerine reklam gelirine "daha doğrudan bağlı" olan ticaret çabalarına odaklanmayı hedeflediği söyleniyor.. Basitçe söylemek gerekirse, alışveriş baskısı karlılığa pek de yardımcı olmuş gibi görünmüyor.

Elbette bir de rekabet meselesi var. Sayısız Instagram özelliğinin ilham kaynağı olan TikTok'ta hala göze çarpan bir "yeni gönderi" düğmesi bulunuyor. Bu yerleşim planı elbette tek başına bir başarı garantisi değil, ancak bu platform Instagram'a rağmen gelişmeye devam etti. Data.ai rakamlarına göre, Ekim ayı itibarıyla aylık yaklaşık 1,64 milyar aktif kullanıcısı vardı. Bu durum Instagram’ın daha fazla gönderiyi teşvik etmeyi yeniden düşünmesi anlamına gelebilir.