Sosyal Medya

YouTube'tan içerik üreticilerini sevindirecek haber!

YouTube'un Shorts içerik oluşturucuları için uzun zamandır beklenen gelir paylaşım programı neredeyse hazır.

YouTube'tan içerik üreticilerini sevindirecek haber!

Bugünden itibaren şirket, içerik oluşturucuların Shorts görüntülemelerinden reklam payı geliri elde etmeye başlayabilecekleri yeni bir İş Ortağı Programı sözleşmesi başlatıyor. İçerik oluşturucuların, YouTube'un yeni İş Ortağı Programı şartlarını kabul etmek için 10 Temmuz'a kadar süreleri var. Değişikliğin bir parçası olarak şirket, içerik oluşturuculara YouTube'da nasıl para kazanacakları konusunda daha fazla esneklik sağlamak için yeni "Para Kazanma Modülleri" sunuyor. Ancak şirket, platformda tam kazanç potansiyelinizi ortaya çıkarmak için hepsini kabul etmenizi öneriyor. Daha önce duyurulduğu gibi, 90 günlük bir süre içinde en az 1.000 aboneye ve Shorts'ta 10 milyonun üzerinde izlenmeye sahip içerik oluşturucular İş Ortağı Programı'na başvurabilir. Daha sonra yeni "Shorts Para Kazanma Modülü"nü kabul etmeleri gerekir.

YouTube'un her bir içerik oluşturucunun kısa videoları için ne kadar kazanacağını belirlemek için tasarladığı formül, müzik lisanslamasının dahil olması nedeniyle bir miktar karmaşık. YouTube kullanıcıları Shorts izledikçe şirket, Shorts Feed'deki klipler arasında reklam gösterecek. YouTube, bu reklamlardan elde edilen paranın, şirketin her ayın sonunda paylaşacağı ortak bir havuz aracılığıyla müzik lisanslama şirketlerine ve içerik oluşturuculara ödeme yapmaya gideceğini söylüyor.

YouTube'tan içerik üreticilerini sevindirecek haber!

İçerik oluşturucu havuzuna ne kadar para gideceği, içerik oluşturucuların Shorts'larında yer verdiği müzik parçası sayısına bağlı. Müziksiz bir klip yüklerseniz o videoyla ilişkili tüm gelir içerik oluşturucu havuzuna gider. Tersine, tek şarkılı bir Short söz konusu olduğunda, ilgili gelirin üçte biri lisans ödemesine gidecek. İki şarkılık bir Short'da üçte ikisi lisanslamaya gidecek.

Her şey halledildikten sonra YouTube, içerik oluşturucu fonunun nasıl dağıtılacağını belirleyecek. Şirket, fonu içerik oluşturucunun toplam Shorts görüntülemelerindeki payına göre dağıtacak. Diyelim ki videolarınız Şubat ayı için ülkenizdeki tüm uygun Shorts görüntülemelerinin %5’ini oluşturdu, Shorts'unuzda lisanslı müzik kullansanız da kullanmasanız da fondaki paranın %5’ini alacaksınız. YouTube daha sonra %55’lik gelir kesintisini alacak ve geriye kalanın %45’ini size bırakacak. Örneğin İçerik Oluşturucu Havuzuna katkınız ayda 1.000 ABD dolarıysa toplam ödemeniz 450 ABD doları olacak.

Yorumlar
nur
hep rapçılar seviniyor izebella seninle mezara diyede sevnecekmi geçmişte aynı onunki gibi nane nane diyen sevinemedi iyiki mühendismiş devam etmedi
Cevapla
nur
rap çiler karınca gibi çoğaldılar bunlara para yetişirmi uyduruk şeyler bir yapan bir sürü yapıyor hep 350milyon tıklama galiba sahte şimdi birde köfn çıkmış rapçi abiler gibi çokkazanacağız diye para koymak için sandıkla gelmişler 8 ayda 90 milyondu 9 ayda 105 milyon oldu you tubeyide batırırlar gerçek sanatçılar bir kaç binlerde
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.