Sosyal Medya

Instagram artık arkada iz bıraktırmayacak!

Instagram kendi kendine silinen mesajlar özelliği ile ilgili çalışmalara başladığını doğruladı.

Instagram artık arkada iz bıraktırmayacak!

Instagram, ortaya çıkan bir sızıntı sonrasında, bir süreliğine görünüp sonra silinen mesaj özelliğini DM'ye getirmek için çalışmalara başladığını doğruladı.

Instagram artık arkada iz bıraktırmayacak!

Daha önce siz değerli okuyucularımıza WhatsApp‘ın tıpkı Snapchat uygulamasında olduğu gibi, kendiliğinden silinen iletiler üzerinde çalıştığından bahsetmiştik. Peki nedir bu kendi kendine silinen mesajlar?

Kullanıcılar, bu özellik kapsamında belirli zaman aralıkları oluşturabiliyorlar. Oluşturulan bu aralıklar sona erdiğinde ise mesajlar kendiliğinden silinebiliyor. Böylelikle görüşmeler ile ilgili arkada herhangi bir iz kalmıyor. Rutin mesajlaşmalar için belki gereksiz görünebilir. Ancak konu oldukça özel ya da hassas bir konu ise, 3. bir kişinin bu mesajlaşmaları görme ihtimalini bu özellik sayesinde ortadan kaldırabiliyorsunuz. Bu özellik ile birlikte WhatsApp kullanıcıları, 1 saatten 1 yıla kadar uzanan zaman dilimi içinde mesaj saklama sürelerini kendileri belirleyebiliyor. Ancak şu an için bu özellik bazı kullanıcılara açık.

Şimdi ise Instagram'ın Snapchat benzeri kendi kendine silinen mesajlar üzerinde çalıştığına dair bir sızıntı ortaya çıktı.

Bu özellik sosyal medya platformları için önemli bir isim olan Jane Manchun Wong sayesinde ortaya çıktı. Instagram'ın yeni özelliğinin nasıl çalıştığını anlatan Wong, tersine mühendislik işlemleri ile sosyal medya platformlarının yeni özelliklerini ortaya çıkarması ile biliniyor.

Wong, yaptığı açıklamada; Instagram'ın şu an için üzerinde çalıştığı mesajların otomatik olarak silinmesi özelliğinin, herhangi bir mesajdan çıktığınız an devreye girdiğini ifade ediyor. Bu demektir ki; özellik kullanıcıların belirli bir zaman aralığı tanımlamalarına imkan vermiyor, sadece mesajı okuyup çıktığınız an otomatik olarak kendi kendini siliyor.

Ancak konu ile ilgili açıklama yapan Instagram, “Mesajlaşma deneyiminizi geliştirmek için her zaman yeni özellikler arıyoruz. Kayıp iletilerin işlevselliği hala geliştirilme aşamasındadır ve şu anda herhangi bir kullanıcı tarafından test edilemez.” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar
Melek
Güzel olur gerçekten, snapchat de iyiki böyle bir şey uyguluyor. Umarım kısa zamanda Instagram yönetimi de ele alır.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.