Instagram, IGTV özelliğini kaldırıyor!

Instagram IGTV özelliği kaldırarak yeni bir özelliği kullanıma sokuyor. İşte detaylar.

Instagram, IGTV özelliğini kaldırıyor!

Instagram,I GTV özelliğini kaldırıyor. Şirket bu özelliği 3 yıl önce kullanıcılarına sunmuştu. Platfotm IGTV’nin yerine gelecek yeni bir özellik sunacak. Bu yeni özellik ile Instagram içerik üreticileri için daha kullanışlı bir platform hedefliyor.

Instagram kendine has sadece fotoğraf formatıyla en popüler uygulamalar arasında yer alıyor. Facebook'u bile kullanım açısından geride bırakabilen uygulama, yaklaşık 3 yıl önce IGTV'yi ilk defa duyurmuştu.

Instagram, IGTV özelliğini kaldırıyor!

IGTV ilk olarak piyasaya sürüldüğünde şirket özelliiğe yönelik ciddi bir bekleyişe girdi. Instagram'da ciddi bir başarı elde etmesi beklenen özellik ne yazık ki platformun beklentilerini karşılayamadı. Bu neticede Instagram da bu özelliği kaldırmaya karar vermiş görünüyor. IGTV, Reels'in gölgesinde kalmış durumda.  Şirket IGTV yerine Reels'den elde ettiği başarıya odaklanmak ve oradaki kazançlarına yönelmek istiyor.

IGTV yerine 'Instagram TV' adı verilen bir özellik gelecek. Bu özelik, 60 dakika uzunluğa kadar içeriklerin "dikey bir şekilde" izlenmesine olanak sağlayacak. Yeni özellik sayesinde para da kazanılabilecek. İçerikler, tıpkı Reels'de olduğu gibi dikey bir şekilde görüntülenecek ve ayrıca birçok filtre ve kırpma gibi özellikler de kullanıcılara sunulacak.

Instagram TV ön izleme süresinde 60 saniye, video uzunluğunun da 60 dakikaya kadar süre tanıyacak. Facebook'un 2022 sonuna kadar içerik üreticileri için ayırdığı 1 milyar dolarlık bütçe bu özellik için de kullanılacak.