Sosyal Medya

Instagram'da ekran görüntüsü alanlar dikkat!

Instagram üzerinde ekran görüntüsü alırsanız kullanıcılara bildirim gidecek mi gitmeyecek mi sorusunu sizler için cevapladık. İşte konuyla ilgili detaylar.

Instagram'da ekran görüntüsü alanlar dikkat!

Instagram'ın diğer kişilerin gönderisini kaydettiğinizi bildirip bildirmediğini veya birisinin DM'lerinizin ekran görüntüsünü alıp almadığını nasıl bilebilirsiniz? İşte bilmeniz gereken her şey.

Şu anda Instagram, birisi gönderilerinin, hikayelerinin, Reels videoarın veya kalıcı DM konuşmalarının ekran görüntüsünü aldıysa (veya kaydettiyse) kullanıcılara bildirimde bulunmaz. Bir gönderinin ekran kaydını alsanız dahi bildirim gitmez.

Instagram'da fotoğraf kaydedenlere kötü haber!

instagram

Ancak birinin bir işletme veya içerik oluşturucu hesabı varsa, Instagram onlara gönderilerini kaç kişinin kaydettiğini bildirecek. Buna ek olarak daha önceden kaybolan bir fotoğrafın veya özel bir DM'de gönderilen videonun ekran görüntüsü alınırsa Instagram karşıdakini bilgilendirecek.

Birisi kaybolan bir fotoğraf veya videonun ekran görüntüsünü alırsa, yanında küçük kesikli bir daire belirir. Ancak, birisi bir DM dizisindeki kamera rulosundan paylaşılan bir fotoğrafın veya videonun ekran görüntüsünü alırsa, kullanıcı bilgilendirilmez. Ufak tefek detaylar da olsa karşı tarafa bildirim gitmesi  bazı kişiler için sıkıntı yaratabilir. Gizlilik ve güvenlik güncellemeleri kapsamında ekran görüntüsü alındığında bildirilmesi bazı kullanıcılar için kullanışlı da olabilir. Ancak belirttiğimiz gibi ekran görüntüsü alındığının bildirim ile gitmesi için bu kişilerin işletme veya içerik oluşturucu hesabına sahip olması gerekiyor. Ayrıca kaydolmuş görsellerde giden bildirimler normal akıştan bir ekran görüntüsü alırsanız etkilenmeyeceğiniz anlamına da gelebilir. Gizlilik ve güvenlik kapsamında bu işlemler kullanıcılar için yararlı olacaktır.

Yorumlar
misafir
keşke sadece yazıyla değil, görsellerle de açıklasaydınız
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.