Sosyal Medya

iOS kullanıcılarının başı dertte!

Apple'ın iOS 14 ile getirdiği yeni bir özellik, birçok uygulamanın kullanıcı bilgilerini çaldığını ortaya çıkardı.


Kullanıcı bilgilerinin gizliliği son yılların önemli konuların başında geliyor. Ancak bilinen bir gerçek ise bedava olan uygulamaların büyük bir çoğunluğunun bu kullanıcı bilgilerini kullanarak gelir etme etmesi. Apple'ın geliştirdiği iOS işletim sisteminin 14. sürümünün getirdiği yeni bir özellik kullanıcı bilgilerinin uygulamalar tarafından çalındığını ortaya çıkardı. 

iOS kullanıcılarının başı dertte!

iOS 14'te bir yere yazdığınız ve kopyaladığınız metinleri bir başka uygulama tarafından alınırsa uyarı veriyor. İlk olarak popüler uygulama TikTok'un kullandığı ortaya çıkan bu özellik sayesinde örneğin Instagram'da bir metin yazdınız ve Kopyala komutu ile kopyaladığınızda TikTok anında bu metni alıyor. Uygulamanın bu metinleri ne yaptığı konusunda ise net bir bilgi yok. Ayrıca iOS işletim sisteminin buna neden izin verdiği de bilinmiyor.

Olayı ortaya çıkaran ise Emojipedia isimli sitenin yöneticisi Jeremy Burge oldu. Twitter hesabında olayı anlatan bir video paylaşan Burge, bir iPhone modelinde TikTok'un nasıl kopyalanan metini aldığını gözler önüne serdi.

Öte yandan TikTok konuyla ilgili jet hızıyla bir açıklama yapıp bu özelliğin spam hareketleri engellemek için konulduğunu ve amaçlarının kullanıcıların gizlilik verilerini almak olmadığını belirtti. Tüm bu olanlara rağmen uygulamanın iOS sürümünü güncelleyen TikTok, bu özelliği kaldırdığını da duyurdu.

iOS kullanıcılarına önerimiz uygulamayı hemen güncellemesi yönünde olacaktır. TikTok'un eski sürümünü kullanan iOS kullanıcıları metin kopyalama olayını yaşamaya devam edecekler.

Bilgileri alan sadece TikTok değil

Öte yandan gelen Arstechnica tarafından hazırlanan bir başka habere göre iOS'ta sadece TikTok değil onlarca farklı uygulama da kopyaladığınız metinleri alıyor. Bunlar arasında PUBG Mobile, Trucaller, Viber, FruitNinja, Reuters, Russia Today ve The Wall Street Journal gibi uygulamalar da yer alıyor.

Sadece iOS'ta ortaya çıktı

Uygulamaların kopyalanan metinleri alması durumu şimdilik sadece iOS işletim sisteminde ortaya çıkan bir durum. Daha yaygın kullanılan Android işletim sisteminde ise durum şimdilik belirsiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.