Mahkemenin Twitter kararı şaşırttı

Twitter'ın Elon Musk aleyhine açtığı davaya başkanlık eden hakim, çok şirketli yöneticinin "saçma derecede geniş" miktarda veriye erişim talebini çoğunlukla reddetti.

Mahkemenin Twitter kararı şaşırttı

Bununla birlikte, Twitter'dan ek verilerin garanti edildiğini kabul etti ve sosyal ağın Musk'ın ekibinin talep ettiği şeyin bir alt kümesini vermesini emretti. Kesin olarak, Yargıç Kathaleen McCormick, Twitter'a platformdaki spam hesaplarının sayısını belirlemek için 2021'in dördüncü çeyreğinde incelediği 9.000 hesaptan veri vermesini emretti. Ayrıca, Twitter'ın "tarihi anlık görüntü" olarak adlandırdığı bu hesapların incelenmek üzere nasıl seçildiğini gösteren belgeleri de sunması gerekecek.

Twitter, hatırlarsanız, Elon Musk'ı 44 milyar dolarlık web sitesini satın almasını tamamlamaya zorlamak için dava ediyor. Musk, Nisan ayında hisse başına 54.20 dolara Twitter'ı satın almayı teklif etti ve Twitter bunu hızlıca kabul etti. Yine de görüşmeleri birkaç ay içinde bozuldu ve Musk, Twitter'ı platformunda gerçek sayıda bot sakladığı için dolandırıcılık yapmakla suçladı.

Mahkemenin Twitter kararı şaşırttı

Twitter, uzun süredir, para kazanılabilir günlük aktif kullanıcılar veya mDAU olarak adlandırılan reklamları gören gerçek olmayan hesapların, kullanıcı tabanının yüzde beşinden daha azını temsil ettiğini iddia ediyor. Ancak Musk, yasal bir dosyada gerçek rakamların çok daha yüksek olduğunu ve mDAU'ların web sitesi kullanıcılarının %10’unu temsil ettiğini iddia etti.

Musk'ın ekibi, "Twitter'ın mDAU sayımına dahil edilen yaklaşık 200 milyon hesabın her biri için yaklaşık üç yıl boyunca saklayabileceği tüm verilere" erişim talep ediyor. Twitter bunu yapmanın ne kadar zaman alacağını bile söyleyemedi, çünkü McCormick "aklı başında hiç kimse böyle bir çabayı üstlenmeyi denemedi" diyor. Twitter, mahkemeye 2021'in dördüncü çeyreğinde kullandığı tarihsel anlık görüntünün artık mevcut olmadığını ve yeniden oluşturmanın iki hafta kadar sürebileceğini söyledi, bu nedenle yargıç şirkete bunu yapması için bu kadar zaman verdi.

Musk'ın avukatı Alex Spiro, Reuters'e yaptığı açıklamada, "Twitter'ın aylardır sakladığı verileri incelemeyi dört gözle bekliyoruz" dedi.