Meta bir şirketi daha satın aldı

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketi Meta'nın metaverse yatırımları artarak devam ediyor. Şirket, şimdi de önemli bir akıllı lens geliştiricisini satın aldı. İşte detaylar...

Meta bir şirketi daha satın aldı

En büyük sosyal medya şirketi Meta, akıllı gözlükler için reçeteli camların 3D baskısında uzmanlaşmış Hollanda merkezli Luxexcel şirketini satın alarak metaverse'e yaptığı yatırımı biraz daha artırdı. İlk olarak Hollandalı De Tijd (TechCrunch aracılığıyla) tarafından bildirilen bu haber, daha sonra Meta tarafından da doğrulandı.

Meta gayet kararlı ilerliyor

Şirketin finansal iletişim başkanı Ryan Moore tarafından yapılan açıklamada Meta, “Luxexcel ekibinin Meta'ya katılarak iki şirket arasındaki mevcut ortaklığı derinleştirmesinden heyecan duyuyoruz” dedi. Anlaşmanın şartları henüz açıklanmadı, ancak Meta CTO'su ve Reality Labs başkanı Andrew Bosworth, bu ayın başlarında bir blog gönderisinde şirketin metaverse odaklı bölümün işletme giderlerinin “yaklaşık yarısını” artırılmış gerçekliğe (AR) harcandığını açıklamıştı. Diğer yarısı ise halen ciddi bir şekilde zarar etmeye devam eden sanal gerçeklik ürünleri (VR) alanını geliştirmeye kullanılacak.

2009 yılında kurulan Luxexcel, holografik film ve projektörler gibi reçeteli bir lens içinde artırılmış gerçeklik deneyimi oluşturmak amacıyla gereken unsurları entegre edebileceğini söylüyor. 2021'de, sanal nesneleri bir kullanıcının gerçek yaşam ortamına yerleştirmek için gereken dalga kılavuzları veya şeffaf ekran teknolojisi ile donatılmış bir lens oluşturmak için, Snap's Spectacles için ekranlar sağlayan şirket WaveOptics ile ortaklık kurdu.

Meta ilk AR gözlüklerini üretmeye çalışıyor olsa da, bitmiş bir ürün ile uzun bir süre daha karşılaşmayabiliriz. Bosworth, Meta'nın AR gözlüklerinin, cihazı “daha ince, daha hafif, daha hızlı ve daha güçlü hale getirilmesinin yıllarca geliştirme çalışması gerektireceğini” söylüyor.