Kripto para madenciliği için büyük darbe!

ABD Kongre Demokratları, Çevre Koruma Ajansı ve Enerji Bakanlığı'nı ABD'deki kripto para birimi madenciliğinin son zamanlardaki çoğalmasını ele almaya çağırıyor.

Kripto para madenciliği için büyük darbe!

Cuma günü gönderilen bir mektupta, Senatör Elizabeth Warren ve diğer beş milletvekili, iki kurumun kripto madenciliği şirketlerinin enerji kullanımlarını ve emisyonlarını açıklamalarını istemek için birlikte çalışması gerektiğini söyledi.

Talep, grubun yılın başında başlayan bir soruşturmayı kısa süre önce tamamlamasının ardından geldi. Mektuba göre, Stronghold, Bitfury ve Riot dahil olmak üzere ABD'deki en büyük yedi madencilik şirketinden toplanan veriler, toplu olarak 1 gigawatt'tan fazla elektrik kullanabileceklerini gösteriyor. Başka bir deyişle, bu neredeyse Houston'daki tüm konut binalarına güç sağlamak için yeterli.

Kripto para madenciliği için büyük darbe!

Warren ve diğer milletvekilleri, tüm bu güç kullanımının çevre ve tüketiciler için ne anlama geleceği konusunda endişeli olduklarını söylüyorlar. İlki ile ilgili olarak, ankete katılan şirketlerin üçünden gelen emisyon verilerinin, yılda yaklaşık 1,6 milyon ton CO2 ya da yaklaşık 360.000 otomobilin egzoz borusu emisyonuna eşdeğer bir emisyon saldıklarını gösterdiğini belirtiyorlar. Mektupta, “Bitcoin madencileri, ev fırınlarını ısı pompalarıyla değiştirmek gibi elektrifikasyon ve iklim hedeflerimize katkıda bulunan diğer öncelikli son kullanımlar için kullanılabilecek büyük miktarlarda elektrik kullanıyor” deniyor.

İkinci noktada, milletvekilleri, California Üniversitesi, Berkeley'den New York'taki kripto madenciliğinin yıllık elektrik faturalarını küçük işletmeler için yaklaşık 165 milyon dolar ve tüketiciler için 79 milyon dolar artırdığını tahmin eden 2021 tarihli bir araştırmaya atıfta bulunuyorlar. Dahası, araştırmalarının kripto madenciliğinin ABD'deki güç kullanımı ve emisyonlar üzerindeki tam etkisinin yüzeyini bile çizmediğini söylüyorlar. “Hiçbir şirket sorularımıza yanıt olarak tam ve eksiksiz bilgi vermedi” diyorlar.

Grup, kripto madenciliği şirketlerinin enerji kullanımlarını ve emisyonlarını açıklamalarını talep ederek, EPA ve Enerji Bakanlığı'nın milletvekillerine gelecekteki politika kararlarını bildirmek için daha iyi veriler sağlayabileceğini söylüyor. Ajansların talebe yanıt vermek için 15 Ağustos'a kadar süreleri var.