Metaverse Facebook'un sonu olacak!

Meta kendini ya batıracak ya uçuracak olan Metaverse projesine milyarlarca dolar daha aktardı.

Metaverse Facebook'un sonu olacak!

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in Metaverse’e olan takıntısını bilmeyen yoktur. Bu uğurda üst şirketinin ismini bile Meta olarak değiştiren Zuckerberg, facia gibi geçen 2022 yılına rağmen bu teknolojiye olan güveninden hiçbir şey kaybetmiş değil. Yeni yılda da Metaverse projelerine aynı şekilde devam edebilmek isteyen Meta, bu çalışmaların yapıldığı departman olan Reality Labs’a tüm bütçesinin %20’sini aktardı.

Bu gerçekten inanılmaz büyük bir rakam. Dahası 2022 yılında neredeyse 10 milyar dolar gibi bir seviyede zarar açıklayan bu departmanın Zuckerberg tarafından hala desteklenmeye devam edilmesi, “Metaverse Meta’yı ya batıracak ya uçuracak” yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Metaverse Facebook'un sonu olacak!

Gerçekten de bakıldığında teknoloji devlerinin arasında hiçbir şirketin Metaverse’e Meta kadar yatırım yapmadığı bir gerçek. Hatta diğer tüm teknoloji devlerinin yatırımlarının toplamı bile Meta’nın yatırımları karşısında devede kulak kalıyor. Tabi hal böyle olunca da eğer bu proje başarılı olur ve insanlığın geleceği Metaverse evreniyle birlikte hareket etmeye başlarsa, bu durumdan en çok kar sağlayacak isim de Meta olacak.

Ancak bunun için şirketin önce o günleri görebilecek kadar ayakta kalması gerekiyor. Nitekim sadece 16 ayda değerinin 700 milyar dolarını kaybeden Meta için işler her geçen gün biraz daha kötüleşiyor. Eğer gerileme bu şekilde devam ederse, Metaverse projesinin de bu denli desteklenmeye devam edilebilmesi pek mümkün olmayabilir.