Neden Telegram Kullanmalıyız?

Öncelikle Bilmeyenler İçin Telegram Nedir? Telegram isimli uygulama, birçok farklı platformda kullanılabilen, anlık güvenli mesajlaşma uygulaması olarak bilinmektedir. Uygulamanın yapımcısı aslen Rusyalıdır.

Neden Telegram Kullanmalıyız?

Uygulama Pavel Durov tarafından geliştirilmiş olup, uygulama hem mobil hem de masaüstü işletim sistemlerinde başarılı ve sorunsuz olarak çalışmaktadır. Yayın hayatına 2013 yılında başlayan uygulama üzerine; kullanıcılar arasında metin mesajları göndermeye, fotoğraf ve video göndermeye yaramaktadır. Telegram isimli uygulama 2021 yılı Ocak ayı itibariyle 500 milyon civarında aktif kullanıcıya sahiptir.

Neden Telegram Kullanmalıyız? - Resim : 1

Telegram isimli uygulama, hükümetler de dahil olmak üzere hiçbir zaman 3.parti kişilere veri paylaşımı yapmamıştır.

Telegram’ın avantajlarından biri de Telegram grupları ile belirli konularda çok fazla üyenin katılabileceği sohbetlerdir. Gruplara 200.000 kişiye kadar üye katılabiliyor. 2013 yılında iki kardeş tarafından kurulan Telegram uygulaması kurulmadan önce yine aynı kişiler tarafından Rus sosyal ağı olan VK kuruldu. 2014 yılında Putin’in müttefikleri ile sorun yaşamasından sonra, ayrılmış oldular. 2014 ve 2015 yıllarında şirketin merkezi Berlin’deydi. Sonrasında ekipteki herkes için oturma izni alınması mümkün olmayınca firma merkezi farklı bölgelere taşınmış oldu. Telegram ekibi 2017 tarihinden itibaren Dubai’de ikametgah etmektedir.

Telegram isimli uygulama 24 Nisan 2020 tarihinde yapmış olduğu açıklamaya göre aktif olarak 400 milyon kullanıcıya ulaştıklarını ifade etmiştir. 8 Ocak 2021 tarihinde Durov, bir blog gönderisinde uygulamada aylık yaklaşık 500 milyon aktif kullanıcı olduğunu ifade etmiştir.

Telegram Premium Nedir?

Telegram isimli uygulamanın Premium servisi 2022 yılının Haziran ayında yayınlanmıştır. Bu sistemde, limitler ikiye katlanmaktadır. 2GB olan dosya gönderme limiti 4 GB’a, sesli mesajların metine dönüştürülme özelliği, reklamların kaldırılması, tepki ve çıkartmalar, özel abone simgesi gibi özellikler bu abonelikte bulunmaktadır.

Telegram Kanalları

Telegram kanalları sadece yöneticilerin paylaşım yapabildiği, abonelerin birbirini göremediği mecralardır. Telegram kanalları yöneticiler tarafından yoruma açılabilir veya yoruma kapalı olarak içerik paylaşılabilir. Abone sınırı yoktur. Telegram kanalları daha çok kurumlar tarafından kullanılır.

Telegram Hesapları

Telegram hesapları, telefon numaralarına bağlı olarak yönetilmektedir. Telegram hesapları SMS üzerinden doğrulama almaktadır. Hesap oluşturabilmek için mobil işletim sistemine sahip bir cihazınız olması gerekmektedir. Telegram hesaplarınızı dilediğiniz zaman silebilir ya da 6 ay giriş yapılmadığı taktirde otomatik sil olarak ayarlama yapabilirsiniz.

Telegram Uygulamasında Anket Yayınlama

Anketler, tüm mobil işletim sistemlerinde ve masaüstü uygulamalarında bulunmaktadır. Anketler, anonim olarak ya da görünür olarak cevaplama seçeneklerine sahip olabilmektedir. Anketler bölümünde bir kullanıcı birden fazla bölümü işaretleyebilmektedir.

Telegram Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

 • Telegram isimli uygulama bulut tabanlı mesajlaşma imkanları sunmaktadır. Bu nedenle ilgili yazılım, her platformda saniyeler içerisinde görünmekte ve içerikler eşleşebilmektedir.
 • Sisteme telefon numarası ile kayıt olunmaktadır. Ancak görüşme yapılırken telefon numarası verilmeden, sadece kullanıcı adları ile de görüşme yapılabilmektedir.
 • Uygulama üzerinde gizli sohbet etme imkanı da bulunmaktadır. Gizli mesajlardaki yazışmalar ve medya dosyaları sunucuda barınmamaktadır.
 • Uygulama üzerinde kendini imha eden süreli mesajlar bulunmaktadır. Gönderilen bir mesaj istendiği zaman; bir süre sonunda karşılıklı olarak her iki cihazdan otomatik olarak silinebilmektedir.
 • Bir mesaj silindiğinde, karşı taraftan da otomatik olarak silinebilmektedir.
 • Mesajların üçüncü taraflara gönderilmesi engellenebilmektedir.
 • Mesajın ekran görüntüsü alındığında, karşıdaki kişiye uyarı gidebilmektedir.
 • Masaüstü uygulaması ve internet sitesi uygulaması bulunmaktadır.
 • Boyutu 2GB’ı geçmeyecek şekilde dosya gönderimleri uygulama üzerinden yapılabilmektedir.
 • Kaynağı bilinmeyen telefon numaraları tarafından gönderilen mesajlar önlenebilmektedir.
 • Kişiye özel son görülme kapatılabilmektedir.
 • Hatalı olarak yazılan mesajların sonradan düzenlenmesi mümkün olabilmektedir.
 • Uygulama üzerinden konum paylaşımı mümkün olabilmektedir.
 • Uygulama hem ücretsiz hem de reklamsız olarak kullanılabilmektedir.
 • Veri paylaşımları ve veri eşleştirmeleri sunucuların dünya üzerinde dağılmış olmasıyla oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.
 • Uygulamalar kullanırken hem masaüstü hem de mobil uygulamaların teması değiştirilmektedir.
 • Proxy desteği bulunabilmektedir.
 • Sesli arama özelliği bulunmaktadır.
 • Görüntülü arama özelliği bulunmaktadır.

Telegram Uygulaması Ücretli Midir?

Telegram uygulaması tamamen ücretsiz bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Uygulamayı ücretsiz olarak kullanmak mümkündür. Buna ek olarak; içerisinde bulunduğumuz yıl içerisinde Telegram Premium yayınlanmıştır. Mevcut limitlerini güncellemek isteyen kullanıcılar ücretli olarak Premium servisini kullanmayı tercih edebilirler.

Telegram Uygulamasında Grup Nedir?

Telegram uygulamasında bireysel mesajlaşma yapabileceğiniz gibi; herhangi bir amaca hizmet eden topluluklarınızla konuşma yapmak için de gruplar oluşturabilirsiniz. Böylece birden fazla kişiye tek bir kanaldan mesaj ve bilgilendirme yapmanız mümkün olabilmektedir. Telegram gruplar, diğer birçok mesajlaşma servisine göre çok daha büyük limitler vermekte bu nedenle birçok kişi tarafından tercih edilme nedeni olmaktadır. Gruplarda sadece yöneticilerin mesaj gönderebileceği şekilde ayarları güncelleyebileceğiniz gibi, herkes tarafından da mesaj gönderilmesi mümkün kılınabilmektedir.

Neden Telegram Kullanmalıyız?

Neden Telegram Kullanmalıyız? Sorusunun birçok farklı cevabı bulunmaktadır. Bu cevapları sırasıyla incelemek gerekirse;

Mesaj Düzenleme İmkanı

Yazım hatalarından dolayı gönderilen mesajların, mesaj gönderim işlemleri sonrasında uygulama üzerinde yer alan düzenleme bölümünden mesajlar güncellenebilmektedir. Düzenlenmiş mesajlarda, karşı taraf düzenleme işaretini görmektedir. Ancak düzenleme geçmişi görünmemektedir.

Gizli Sohbetler

Uygulama, uygulama üzerinden yapacağınız özel konuşmalarda, yardımınıza koşan bir özellik sunmaktadır. Uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunmakta olan bu özellik ile, mesajlarınız Telegram sunucularına kaydedilmeden, bir süre sonra otomatik olarak telefondan silinmektedir.

Büyük Boyutlu Dosya Gönderimi Yapabilirsiniz

Diğer birçok mesajlaşma uygulamasının izin vermediği işlemlere izin veren bu uygulama ile 2GB’a kadar dosya gönderimi yapabilirsiniz. Daha büyük ölçülerde dosya gönderimi yapmak isteyen kişiler için Telegram Premium kullanımını tavsiye edebiliriz. Böylece 4GB’a kadar yükleme yapmanız mümkün olabilmektedir.

Sohbet Ederken YouTube Videoları İzleyebilirsiniz

Uygulama üzerinden sohbet ettiğiniz sırada, aynı anda YouTube videoları seyretmeniz de mümkün olabilmektedir. Picture-in Picture simgesine dokunarak bu işlemi başarılı bir şekilde yapmanız mümkün olabilmektedir.

Grup Sohbetlerinde Daha Fazla Kullanıcı Ekleme Şansı

Diğer tüm uygulamaları bu konuda geride bırakmakta olan Telegram, grup sohbetlerinde; 100 bin üyeyi grup sohbetine eklemeniz için olanak sağlayabiliyor. Böylece diğer uygulamalarda açacağınız birden fazla grup yerine tek gruptan binlerce kişiye ulaşmanız mümkün olabiliyor.

Son Görülme Alternatifleri

Mavi tik ve son görülme işlemlerinde, bu uygulamada en son ne zaman çevrimiçi olduğunuzu kimlerin görebileceğini ayarlamanız mümkün olabiliyor. Bu işlemleri; uygulamanın ayarlar bölümünde yer alan Gizlilik ve Güvenlik bölümünde yer alan Son Görülme bölümünden yapabilirsiniz.

Fotoğraflara Çıkartma Ekleme İmkanı

Birçok uygulamada görmüş olduğunuz çıkartmaların bir benzerini sunmakta olan Telegram uygulamasında, fotoğrafların üzerine çıkartmalar ekleyerek paylaşmanız mümkün olmakta.

Medyaların ve Dosyaların Telefona Kaydedilmesini Engelleme

Telegram uygulamasında sunulan en faydalı özelliklerden birisi de bu özellik olarak bilinmektedir. Telefonun hafızasını gereksiz yere meşgul etmek istemeyen kişiler, bu sayede galerisini gereksiz fotoğraf ve videolardan kurtarabilmektedir. Bu özellikle birlikte sohbetten gelen mesajlar galerinize kaydedilmemektedir.

Telegram Uygulamasında Gizlilik

Günümüzde tercih edilen ve kullanılan mesajlaşma uygulamaları arasında, gizliliğe en çok önem veren uygulamaların başında Telegram uygulaması gelmektedir. Telegram uygulamasının sunucuları bir tek ülkede değil, dünya genelinde birçok farklı ülke ve birçok farklı bölgede konuşlanmış durumdadır. Bu nedenle uygulama, günümüze kadar hiçbir hükümete mesaj paylaşımı yapmamıştır. Bu nedenle tüm verileriniz, fotoğraf ve videolarınız uygulama üzerinde güvenli bir şekilde barınmaktadır.

Telegram Benzeri Uygulamalar Nelerdir?