Rapora göre, YouTube'un önerileri çocukları silah videolarına yönlendiriyor

Yeni bir rapora göre YouTube'un önerileri, küçük çocukları okullarda silahlı çatışmalar ve diğer silahlarla ilgili içeriklerle ilgili videolara yönlendiriyor.

Rapora göre, YouTube'un önerileri çocukları silah videolarına yönlendiriyor

Kar amacı gütmeyen bir izleme grubu olan Tech Transparency Project'e (TTP) göre, YouTube'un öneri algoritması "video oyunlarıyla ilgilenen erkek çocuklarını okul silahlı saldırı sahnelerine, silahların nasıl kullanılacağına ve değiştirileceğine ilişkin talimatlara ve diğer silah merkezli içeriğe yönlendiriyor".

Raporun arkasındaki araştırmacılar, 9 yaşında iki erkek ve 14 yaşında iki erkek çocuğu olarak görülen dört yeni YouTube hesabı oluşturdu. Tüm hesaplar, Roblox, Lego Star Wars, Halo ve Grand Theft Auto gibi popüler video oyunlarıyla ilgili içerik oynatma listelerini izledi. Araştırmacılar daha sonra geçen Kasım ayında 30 günlük bir süre boyunca hesapların tavsiyelerini takip ettiler.

Rapora göre, YouTube'un önerileri çocukları silah videolarına yönlendiriyor

TTP, "Çalışma, YouTube'un atış ve silahlarla ilgili içeriği tüm oyuncu hesaplarına aktardığını, ancak YouTube tarafından önerilen videolara tıklayan kullanıcılara çok daha yüksek bir sayıda" olduğunu yazdı. “Bu videolar, okul silahlı saldırılarını ve diğer toplu silahlı saldırı olaylarını tasvir eden sahneler içeriyordu; silahların bir insan vücuduna ne kadar zarar verebileceğinin grafik gösterimleri; ve bir tabancayı tam otomatik bir silaha dönüştürmek için nasıl yapılır kılavuzları.”

Raporda belirtildiği gibi, önerilen videolardan birçoğunun YouTube'un kendi politikalarını ihlal ettiği  de görüldü. Öneriler arasında genç bir kızın silahla ateş ettiği videolar ve tabancaları "tam otomatik" silahlara dönüştürme ve diğer modifikasyonlar hakkında eğitimler yer alıyordu. Bu videolardan bazılarından reklamlarla da para kazanıldı.