Sosyal Medya

Rusya ve Çin'i sosyal medya üzerinden sıkıştırıyorlar

Rusya ve Çin gibi ülkeler yıllardır Twitter ve Facebook gibi platformlarda dezenformasyon ve propaganda kampanyalarıyla manşetlere çıkarken ABD ve diğer Batılı ülkelerin de aynı oyunu oynadığı ortaya çıktı.

Rusya ve Çin'i sosyal medya üzerinden sıkıştırıyorlar

Sosyal ağ analiz firması Graphika ve Stanford İnternet Gözlemevi'nin yakın tarihli bir raporu Rusya, Çin, Afganistan, İran gibi ülkelerde “Batı yanlısı anlatıları teşvik etmeyi” amaçlayan, bazıları gizli ve bazıları daha az olan bir dizi operasyonu ortaya çıkardı.

Rapora göre, Twitter ve Meta, platform manipülasyonlarını ve eşgüdümlü özgün olmayan davranış kurallarını öne sürerek bu ayın başlarında bir grup hesabı platformlarından kaldırdı. Hesapların etkinliğini analiz eden araştırmacılar, hesapların yabancı hükümetleri eleştirmek veya desteklemek için kampanyalar yürüttüğünü ve yıllardır kültür ve siyaseti teklif ettiğini buldu. Rapor, bunun bazen ABD hükümeti ve ordusu tarafından desteklenen haber sitelerinin bağlantılarını paylaşarak yapıldığını söylüyor.

Rusya ve Çin'i sosyal medya üzerinden sıkıştırıyorlar

Analiz edilen veriler, 146 Twitter hesabından (299.566 kez tweet attı), 39 Facebook profilinden ve 26 Instagram hesabının yanı sıra 16 Facebook sayfası ve iki Facebook grubundan geldi. Bazı hesapların gerçek insanlar gibi görünmesi gerekiyordu ve AI tarafından oluşturulan profil resimleri kullandılar. Meta ve Twitter, kampanyaların arkasındaki herhangi bir kuruluş veya kişinin adını özellikle belirtmedi, ancak analizlerinin, bunların ABD ve Büyük Britanya'dan kaynaklandığına inanmalarına yol açtığını söyledi.

Rapor aynı zamanda, Twitter'ın eski güvenlik şefi Peiter “Mudge” Zatko'nun şirketi gevşek güvenlik uygulamalarıyla ve platformundaki botların sayısını yanlış tanıtmakla suçlayan bomba ihbarcı raporunun hemen ardından geldi ve Twitter şiddetle reddedildi.

İnternet Gözlemevi çalışanı Shelby Grossman, bu kampanyaların erişimi ve etkisinden bahsederken, biraz can sıkıcı bir haber veriyor; Rapora göre, "incelediğimiz gönderilerin ve tweet'lerin büyük çoğunluğu bir avuç beğeni veya retweet'ten fazlasını almadı ve belirlediğimiz gizli varlıkların sadece %19'unun 1000'den fazla takipçisi vardı." Dahası, en çok takipçisi olan iki hesap açıkça ABD ordusuna bağlı olduklarını söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.