Sosyal Medya

Snapchat yeniden GIF desteği sunuyor!

Bir süre önce ırkçı içerikler sebebiyle Snapchat kaldırılan GIF özelliği yenilenerek geri döndü. Geçtiğimiz günlerde uygulama Instagram'a da geri gelmişti.


Birçok sosyal medyanın desteklediği GIF özelliği kısa süre önce Instagram tarafından da kullanıma sunulmuştu. Kullanıcılar Giphy'nin pörtföyündeki GIF animasyonlarını çıkartma olarak ekleme imkanı sunan Snapchat ve diğer sosyal ağlar, bir süre sonra bu özelliği kullanımdan kaldırıldı. Bu geri adımın sebebi ise Giphy'de yer alan ırkçı bazı içeriklere rastlanmasıydı.

Yeniden geldi

Sosyal platformların kullanıcılarını üzen bu durum, sonunda çözüme kavuşmuş gibi görünüyor. Snapchat, GIF çıkartmalarını yeniden kullanıma sunarken, bunu Giphy’den aldığı güvence çerçevesinde gerçekleştirdiğini açıkladı. GIF'leri sağlayan Giphy, ırkçı içeriklerin yeniden GIF animasyonlarının arasında görülmesini önlemek için moderasyon süreçlerinde bazı değişiklikler yaptığını açıkladı.

Instagram da çıkardı

Instagram ve Snapchat’in her ikisi de Giphy’yi platformlarından çıkarmıştı. Instagram geçen hafta içinde Giphy’yi platformuna geri almıştı, ancak moderasyon konusunda daha katı davranacağını kaydetmişti. Snapchat de Giphy’nin geri geldiğini, moderasyon sistemini güncellediğini dile getirdi.

Kullanıcılar Giphy veri tabanında “crime”, yani “suç” yazdıklarında ırkçı nitelikte olduğu belirtilen GIF animasyona sonuçlar arasında rastlamıştı. Söz konusu animasyonda, beyaz bir sunucu, ırkçı bir slogan eşliğinde renkli tenli kişilerin ölümünü kutluyordu.

 
Giphy söz konusu animasyon nedeniyle özür dilemişti. Ayrıca şirket benzer biçimde problemli GIF animasyonların var olup olmadığını kontrol etmek amacıyla veri tabanını birkaç kez taradı. Aynı zamanda gelecekte bu tarz ırkçı GIF’lerin kütüphanesinde görünmesini engellemek için de koruyucu önlemler aldı.

Giphy’nin veri tabanının kaynağını kullanıcıların yüklediği GIF animasyonlar oluşturuyor. Ancak kullanıcıların küfürlü, müstehcen, saldırgan veya kaba içerikleri paylaşmasına da, Giphy’nin kullanım sözleşmesi doğrultusunda izin verilmiyor. The Verge sitesine şirket tarafından verilen bilgiye göre, tartışmalara ve olaylara yol açan ırkçı içerikli GIF animasyon içerik moderasyon filtrelerindeki bir hata nedeniyle gözden kaçmış. Giphy, bu hatayı giderdiğinin de altını çizdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.