Sosyal Medya

Sosyal medya platformlarına sıkı tedbirler geliyor

California Valisi Gavin Newsom, sosyal medya platformlarının reşit olmayan kullanıcılarla nasıl başa çıktığını değiştirebilecek yeni bir yasa tasarısı imzaladı.

Sosyal medya platformlarına sıkı tedbirler geliyor

Newsom'un ofisinden yapılan basın açıklamasına göre, AB 2273 olarak bilinen yasa tasarısı, "çevrimiçi platformların çocuk kullanıcıların çıkarlarını en iyi şekilde dikkate almasını ve varsayılan olarak çocukların zihinsel ve fiziksel sağlık ve esenliğini koruyan gizlilik ve güvenlik ayarlarına sahip olmasını gerektiriyor".

2024 yılına kadar yürürlüğe girmeyecek olan yasa, platformların çocuklardan toplayabileceği veri türlerine daha fazla kısıtlama getirmeyi amaçlıyor. Newsom'un basın bülteninden: “AB 2273, çocukların erişmesi muhtemel çevrimiçi hizmetler, ürünler veya özellikler sağlayan şirketlerin bir çocuğun şu kişisel bilgilerini kullanmasını yasaklar: bir çocuğun coğrafi konumunu toplama, satma veya tutma; varsayılan olarak bir çocuğun profilini çıkarma; ve çocukları kişisel bilgi sağlamaya yönlendirmek veya teşvik etmek.”

Sosyal medya platformlarına sıkı tedbirler geliyor

Ancak bunun sosyal medya, oyunlar ve diğer çevrimiçi platformlar için pratik düzeyde ne anlama geleceği henüz net değil. Tasarı, teknoloji endüstrisinin yanı sıra gizlilik savunucularından da sert eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

Dijital hak grupları tarafından desteklenen bir eleştiri, şirketlerin çocuk kullanıcıları tanımlamasını gerektirmesinin sadece çocukların değil herkesin mahremiyetine zarar verebileceği yönünde. Fight For the Future yaptığı açıklamada, "Tasarı o kadar belirsiz ve geniş bir şekilde yazılmıştır ki, çocukları (ve diğer herkesi) daha fazla gözetim altına alırken, aynı zamanda mahremiyetlerini koruduğunu iddia eden istilacı yaş doğrulama tekniklerinin yaygın bir şekilde kullanılmasına yol açacağı neredeyse kesin" diyor.

“Yaş doğrulamasını zorunlu kılmak, özellikle marjinal topluluklar, insan hakları aktivistleri, ihbarcılar ve gazeteciler için ifade özgürlüğünü tehdit eden çevrimiçi hizmetlerin isimsiz olarak kullanılmasını da neredeyse imkansız hale getiriyor.”

Kaliforniya yasası, sosyal medya şirketlerine, platformlarını kullanan çocukların mahremiyetini ve refahını korumak için daha fazlasını yapmaları için baskı yapılmasıyla geldi. Senato'daki milletvekilleri ayrıca genç kullanıcılar için veri korumasını artıracak federal yasalar önerdi ve Başkan Joe Biden çocukları hedefleyen çevrimiçi reklamların yasaklanmasını desteklediğini söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.